Kasprzyk: niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 08:57
- Od kilku lat temat reparacji wojennych, wyliczenia strat wojennych jest stawiany i mam nadzieję, że kiedyś znajdzie swój pozytywny finał - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odnosił się także do kwestii odbudowy zniszczonego przez Niemców Pałacu Saskiego.

- Są miejsca, które są ważne dla rzeczy niezwykle istotnej, jaką jest tożsamość narodowa, takim miejscem niewątpliwie jest Pałac Saski, który został zniszczony przez Niemców w sposób planowy po Powstaniu Warszawskim - powiedział w Sygnałach Dnia Jan Józef Kasprzyk.

Jak podkreślił gość audycji, "odbudowa Pałacu Saskiego jest tym samym, czym była odbudowa Zamku Królewskiego, czy w ogóle Warszawy po zniszczeniach II wojny światowej".

Symbol i klamra

- Odbudowa Pałacu Saskiego jest pewnym symbolem, klamrą, która zamyka nasze doświadczenie historyczne ostatniego stulecia, to jeden z najważniejszych symboli Polski międzywojennej, II Rzeczpospolitej - mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

1200 (1).jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. Prezydent podpisał ustawę

- Nie bez powodu to w Pałacu Saskim umiejscowiono w 1925 r. Grób Nieznanego Żołnierza, było to miejsce bardzo ważne dla dziejów Rzeczypospolitej, miejsce gdzie powstawały plany zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, gdzie rozszyfrowano Enigmę, gdzie wcześniej w XIX w. mieszkał z rodzicami Fryderyk Chopin - wymieniał Kasprzyk.

Finansowanie odbudowy

Pytany o możliwość sfinansowania odbudowy przez Niemcy, gość radiowej Jedynki zaznaczył, ze stabilność finansowania zapewnia specjalna ustawa przyjęta przez Parlament, ale sprawa odszkodowań jest ciągle aktualna.

. .

Czytaj także: 

- Od kilku lat temat reparacji wojennych, wyliczenia strat wojennych jest stawiany i mam nadzieję, że kiedyś znajdzie swój pozytywny finał, bo tego wymaga sprawiedliwość dziejowa, niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
19:38 PR1_AAC 2021_08_19-08-15-00_for_media.mp3 Jan Józef Kasprzyk: niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Publicyści o słowach Lascheta: Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:55
- Wydaje mi się, że pewnego rodzaju kwestie odszkodowań, nawet symbolicznych, jak pomnik ofiar, który ma stanąć w Berlinie, są możliwe do zrealizowania. Wymaga to determinacji ze strony Polski i zgody ze strony niemieckiej - powiedział w audycji "Debacie Dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk. - Temat reparacji jest tematem zamkniętym, co nie znaczy, że nie można dyskutować o kwestiach zadośćuczynienia - dodał Hubert Biskupski z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk o wydarzeniach 1920 r.: ocaliliśmy tożsamość Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 12:15
- W  dzisiejszym dniu każdy powinien odczuwać dumę z tego, że jest Polakiem. To, co stało się 101 lat temu na przedpolach Warszawy, dokończone operacji niemeńskiej jest przykładem na to, jak Polacy oddziaływali na losy Europy i świata - mówił w Polskim radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest cokolwiek winna w związku z II wojną światową

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 14:23
- Bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową. Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody. Byliśmy jej ofiarą - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego.
rozwiń zwiń