Waldemar Kraska o czwartej fali pandemii: trend jest powolny, ale jednak wzrostowy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 07:38
- Jeżeli intensywność szczepień wzrośnie, to ta czwarta fala będzie i mniejsza, i odłożona w czasie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio
shutter stock karetka ambulans szpital pandemia koronawirus 1200 free.jpg
Wiceminister zdrowia ostrzega: przed nami wzrost zakażeń koronawirusem

Resort zdrowia poinformował we wtorek, że badania potwierdziły 233 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło osiem osób z COVID-19. Tydzień temu, 17 sierpnia, MZ informowało o 221 nowych zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 10 sierpnia, o 200 przypadkach.

Posłuchaj
15:26 Jedynka/SD Kraska 25.08.2021.mp3 Waldemar Kraska o czwartej fali pandemii: trend jest powolny, ale jednak wzrostowy (Sygnały dnia/Jedynka)
 

Wiceminister zdrowia na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapytany o początek i wzrost czwartej fali pandemii koronawirusa, wskazał, że "pytanie jest bardzo zasadnicze w takiej sytuacji, którą obserwujemy na co dzień". - Widzimy, że codziennie jest coraz więcej nowych przypadków koronawirusa - zauważył Waldemar Kraska. Jak dodał, "trend jest powolny, ale jednak wzrostowy".

Podkreślił także, że "wszystko będzie zależało od tego, ilu Polaków się w następnych tygodniach zaszczepi". - Jeżeli ta intensywność szczepień wzrośnie, to ta czwarta fala będzie i mniejsza, i odłożona w czasie - zaznaczył. - Jeżeli zachowamy się tak jak w tej chwili, czyli będziemy dość sceptyczni, jeśli chodzi o szczepienia, to myślę, że jest to tak, jak mówią eksperci, połowa września/początek października - powiedział. - Lub nawet troszkę później - dodał. 

Jak wskazał, "to jest taki okres, że oprócz tego, że wracamy z urlopów, dzieci wracają do szkół, jest nas coraz więcej w przestrzeni publicznej i nasza aktywność jest coraz większa, to jest to także okres jesienny". - To czas, kiedy jest dużo infekcji, okres przeziębieniowy. To wręcz idealna atmosfera dla rozwoju wirusa - podkreślił. - Także koronawirusa - dodał wiceminister zdrowia. 

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia) 

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 7.15


PAP/ jb


Czytaj także

MZ: oficjalna rekomendacja ws. trzeciej dawki szczepionki pojawi się dzisiaj lub jutro

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 11:24
- Oficjalna rekomendacja w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki pojawi się dzisiaj lub jutro - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma potwierdzenia skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19. Niedzielski o przeprowadzonych badaniach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 15:47
- Wyniki klinicznych badań nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19 - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał przy tym, że badania nad skutecznością leku trwają, ale nie ma wystarczającej populacji pacjentów, żeby je prowadzić szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach. "Będą zorganizowane w trzecim tygodniu września"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 16:32
Trwają przygotowania do rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalne pakiety informacyjne na temat ich organizacji. Powód? - Konsekwencje przechorowania COVID-19 w żaden sposób nie omijają dzieci. Niestety jest to coraz mocniej widoczne w gabinetach pediatrycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lek. Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.
rozwiń zwiń