Powrót do szkoły coraz bliżej. Jaki tornister wybrać dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 12:27
To już ostatni dzwonek, żeby skompletować wyprawkę szkolną przed 1 września. - Tornister musi być lekki, wygodny i mieć dużą pojemność na książki - mówią zgodnie uczniowie. Jak więc wybrać ten najlepszy? Sprawdził to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przeprowadził specjalne testy wśród dziesięciu popularnych modeli plecaków. Co udało się ustalić?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock

dziecko FREE 1200.jpg
Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach. "Będą zorganizowane w trzecim tygodniu września"
Posłuchaj
03:54 Jedynka/Sygnały dnia - 25.08.2021 plecaki Kupując szkolną wyprawkę, pamiętajmy o kilku podstawowych cechach dobrego plecaka. Jakich? (Jedynka/Sygnały dnia)

Tornister to podstawowy punkt na liście wyprawki szkolnej. Rodzice, przy jego zakupie, zwracają uwagę na kilka aspektów. Powinien być lekki oraz mieć dużo przegródek i kieszonek. Musi być również ładny. Uczniowie także wybierają tornistry, które są bardziej pojemne i wygodne. W tym roku plecakami zainteresowali się też specjaliści.

Sprawdzono najpopularniejsze plecaki

Pracownicy UOKiK w Lublinie postanowili skontrolować funkcjonalność, wytrzymałość i bezpieczeństwo dziesięciu modeli tornistrów, które wytypowano na podstawie rozeznania rynku w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wykonano łącznie 190 testów i uzyskano w ten sposób ponad 1700 wyników.

- Sprawdziliśmy, jak zachowują się szelki podczas noszenia (…). Zbadaliśmy wytrzymałość tornistra, czy na przykład po uderzeniu lub rzuceniu plecakiem pojawią się jakieś widoczne rozdarcia albo pęknięcia. Zbadaliśmy też wodoodporność spodu, ponieważ chcieliśmy sprawdzić, czy materiał, z którego wykonany jest tornister, będzie chronił książki i jego zawartość - wymienia Małgorzata Cieloch z UOKiK.

UOKiK nie zapomniał także o kwestii bezpieczeństwa. Zwrócono uwagę na odblaski, mocowania, szelki, pasy wspierające noszenie tornistra oraz jego masę.

- Liderem jest tornister, który kosztował mniej niż 100 złotych i ważył mniej niż kilogram. Warto zwrócić uwagę na coś dodatkowego, co posiada ten tornister. Mianowicie jest to specjalna kieszonka na wizytówkę czy plan lekcji. W przypadku kilku podobnych tornistrów, dzięki niej można rozpoznać tornister dziecka - wyjaśnia Małgorzata Cieloch.

Dbajmy o kręgosłup dziecka

Dlatego kupując szkolną wyprawkę, pamiętajmy o kilku podstawowych cechach dobrego plecaka. Po pierwsze, jeżeli posiada sztywną konstrukcję, jest zdrowszy dla kręgosłupa i sprzyja prostowaniu się dziecka.

- Taka budowa chroni plecy przed uwieraniem, jeśli nawet rzeczy w środku nie są skrupulatnie ułożone. Badane modele nie posiadały pasów biodrowych, ale warto pamiętać, że ich obecność pozwala na lepsze rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa dziecka. Jest to szczególnie istotne podczas dłuższego noszenia ciężkiego tornistra - tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Ważne jest, żeby tornister był lekki. - Zalecana masa tornistra z wypełnieniem, którą uznaje się za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa, wynosi od 10 do 15 proc. masy ciała ucznia. Dziecko ważące 30 kg powinno dźwigać nie więcej niż 4,5 kg. Dlatego wybierajmy najlżejszy tornister oraz dostosujmy go do wzrostu dziecka i tego, co musi w nim nosić - dodaje ekspert Jedynki.

Pamiętajmy również o odblaskach, które zwiększą bezpieczeństwo naszych dzieci w drodze do szkoły i z powrotem do domu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 6.46

DS

Czytaj także

"Sport otworzył mnie na ludzi". Niepełnosprawny sportowiec o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:32
- Kiedyś uważałem, że moja niepełnosprawność jest problemem i przez całe życie będę siedział w czterech ścianach. Okazało się jednak, że mogę normalnie trenować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Biernat, niepełnosprawny sportowiec. W Tokio rozpoczynają się igrzyska paraolimpijskie, w których wezmą udział reprezentanci Polski. Co trzeba zrobić, aby móc uprawiać sport tak, jak oni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy fotoradary wpływają na bezpieczeństwo? "Ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:54
Na straży prędkości stoją fotoradary. Z roku na rok na polskich drogach pojawia się ich coraz więcej. Jak zachowują się kierowcy widząc fotoradar? 
rozwiń zwiń