Wiśniewska: obowiązkiem Polski jest uszczelnienie granicy polsko-białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 07:55
- Głównym obowiązkiem Polski jest uszczelnienie granicy polsko-białoruskiej i zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale i obywatelom innych państw UE, bo obecny kryzys może dotknąć całą Unię Europejską – powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska (PiS).

forum-0628474615 (1).jpg
Operacja "Śluza". Łukaszenka, KGB i OSAM chcą destabilizować UE z wykorzystaniem migrantów

Jadwiga Wiśniewska (PiS) powiedziała,  że polityka rządu w Warszawie jest spójna ze stanowiskiem instytucji unijnych w kwestii kryzysu na granicy.

- Rzecznik KE wydał oświadczenie, w którym jasno wskazuje, że polityka polskiego rządu w tej sprawie jest spójna z polityką unijną; chodzi o uszczelnienie granic, ale także niepodżeganie do tego, by ten kryzys się wzmagał – mówiła. - Stanowisko KE i instytucji UE jest jasne, nie można pozwolić, by bez kontroli tożsamości, w sposób niekontrolowany migranci przedzierali się przez zewnętrzną granicę UE – dodała.


Posłuchaj
19:08 [STUDIA]S4_(PCM) 26 Ŕâăóńň 2021 07_15_30.mp3 Jadwiga Wiśniewska (PiS) o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Decyzja Trybunału

Jadwiga Wiśniewska zaznaczyła, że Polska skierowała konwój z pomocą dla migrantów na Białoruś, jednak nie został on wpuszczony na teren tego państwa. Podkreśliła, że polskie władze zdecydowały się udzielić pomocy humanitarnej imigrantom na granicy polsko-białoruskiej, jeszcze zanim głos w tej spawie zabrał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Zgodnie z nakazem wydanym przez Trybunał, Polska i Łotwa mają obowiązek dostarczenia koczującym na granicy cudzoziemcom wody, żywności oraz zapewnienie im opieki medycznej i schronienia. 

Decyzja wydana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka nie oznacza nakazu wpuszczenia nielegalnych imigrantów na teren Polski czy Łotwy. Trybunał podkreślił, że środki tymczasowe mają obowiązywać od 25 sierpnia do 15 września.

Wiśniewska poinformowała także, że są sygnały, iż na granicę polsko-białoruską będzie skierowany specjalny zespół NATO. - Chodzi o wojnę hybrydową, jakiej doświadczamy na tym odcinku – wyjaśniła.

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że w odniesieniu do kryzysu na granicy należy przestrzegać konwencji i prawa międzynarodowego, równocześnie prowadzić jasną i spójną politykę migracyjną.

Kryzys na granicy

Od kilkunastu dni na Białorusi przy granicy z Polską w okolicy miejscowości Usnarz Górny koczuje grupa migrantów, którzy chcą się dostać do Polski i deklarują chęć ubiegania się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Według informacji Straży Granicznej, grupa liczy obecnie 24 osoby.

Polskie władze podkreślają, że jest to zorganizowana akcja ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Świadczy o tym choćby zwiększona liczba imigrantów próbujących nielegalnie dostać się na teren Polski. Od początku sierpnia granicę Polski z Białorusią próbowało nielegalnie przekroczyć około trzy tysiące osób. Straż Graniczna zapobiegła takim próbom w przypadku ponad 1300 osób, a około 750 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców, prowadzonych przez Straż Graniczną.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 7.15

Jedynka/in./


Czytaj także

Operacja Śluza. Łukaszenka, KGB i OSAM chcą destabilizować UE, wykorzystując migrantów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:55
- Dopóki granice Białorusi z Polską i Łotwą pozostają nieszczelne, można spodziewać się, że operacja Śluza będzie kontynuowana. A patrząc na to co się dzieje w tej chwili w Polsce nie można wykluczać, że kolejny atak będzie wymierzony właśnie w Warszawę - pisze w artykule na swojej stronie internetowej Tadeusz Giczan, ekspert think tanku CEPA, związany także z UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES), dziennikarz białoruski, były redaktor kanału NEXTA. Ekspert wyjaśnia, na czym polega operacja reżimu przeciwko Polsce, Litwie i innym państwom UE oraz że organizuje ją sam Aleksander Łukaszenka za pośrednictwem m.in. KGB, specnazu pograniczników OSAM oraz wojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef Biełsatu: białoruska propaganda wykorzystuje sytuację z migrantami na granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 00:04
Wiceszef telewizji Biełsat Aleksy Dzikawicki powiedział, że białoruska propaganda wykorzystuje sytuację z migrantami na granicy białorusko-polskiej do oczerniania Polski i państw Europy Zachodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przydacz po rozmowie z wiceszefami MSZ Litwy i Ukrainy: nie ma zgody na wykorzystywanie migrantów przez Mińsk

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 01:09
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz rozmawiał z wiceszefami MSZ Litwy i Ukrainy, Mantasem Adomenasem i Vasylem Bodnarem. Tematem rozmowy były sprawy związane z wyzwaniami migracyjnymi na wschodniej granicy. "Koordynacja stanowisk kluczowa" - napisał wiceminister na Twitterze. 
rozwiń zwiń