"Mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa". Szef KPRM o niszczeniu zasieków na granicy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 08:37
- To jest absolutnie skandaliczne i niedopuszczalne. Mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa. Możemy się zastanawiać, jakie są rzeczywiste intencje osób, które podejmują takie działania - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do działań kilkunastu osób, które niszczyły zasieki na granicy polsko-białoruskiej.
sachajko 1200.jpg
"Skrajna głupota albo dywersja". Sachajko o przecinaniu płotu na granicy z Białorusią

Straż Graniczna poinformowała, że jej funkcjonariusze wspólnie z żołnierzami WP zatrzymali grupę 13 osób - 12 obywateli Polski i jednego obywatela Holandii, którzy zniszczyli zapory techniczne na granicy Polski z Białorusią. "Wśród zatrzymanych jest Bartosz K. Trwają czynności zmierzające do postawienia tym osobom zarzutów" - podała SG.

Czytaj także:

Szef Kancelarii Premiera, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że "trudno mu uwierzyć, iż jest to celowy sabotaż". - Te osoby zachowują się jak "pożyteczni idioci" - działają na szkodę własnego państwa, a na korzyść reżimu białoruskiego. To są niedopuszczalne działania. Mam nadzieję, że osoby, które są za to odpowiedzialne, poniosą konsekwencje - podkreślił.

Posłuchaj
20:57 [PR1] PR1 (mp3) 30 sierpień_2021_08_30-08-15_for_media.mp3 Michał Dworczyk: osoby niszczące zapory na granicy działają na korzyść reżimu Łukaszenki (Sygnały dnia/Jedynka)

- Myślę, że to jest raczej zaślepienie nienawiścią do obecnej większości parlamentarnej, do obecnego rządu. Ta nienawiść, te złe emocje przysłaniają możliwość logicznego myślenia - zauważył.

Michał Dworczyk przypomniał również agresję Rosji na inne kraje - jak na przykład Gruzję czy Ukrainę. - Rosja jest krajem nieprzewidywalnym, agresywnym. Białoruś nie podejmuje żadnych działań bez przyzwolenia władz w Moskwie. Uzasadnione jest stwierdzenie, że mamy do czynienia z wojną hybrydową, wymierzoną w kraje zachodu, NATO - zaznaczył.

- Możemy się spodziewać kolejnych zdarzeń. Zbliżające się manewry Zapad-2021 mogą być okazją do kolejnych prowokacji - przestrzegał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 08.15

pb

Czytaj także

SG zatrzymała grupę osób niszczących zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Szef MSWiA: poniosą konsekwencje prawne

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 19:46
Straż Graniczna wspólnie z żołnierzami WP zatrzymała w niedzielę 13 osób, które niszczyły zapory techniczne na granicy Polski z Białorusią - podała SG. Szef MSWiA Mariusz Kamiński ocenił, że sytuacja, do której doszło, jest niedopuszczalna. Dodał, że sprawcy poniosą wszelkie konsekwencje swoich działań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie może być na to zgody". Marcin Przydacz o zniszczeniu umocnień na granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 22:36
- Mam nadzieję, że nie tylko koalicja rządząca potępi te nieakceptowalne zachowania, ale również wszyscy ludzie racjonalnie myślący; nie może być zgody na to, by postronne osoby niszczyły publiczne mienie, niszczyły umocnienia graniczne - mówił w niedzielę wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ślad rosyjskiej specoperacji na granicy białorusko-polskiej". Wiceszef MSZ Ukrainy dla "DGP"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 08:05
- W tym, co się dzieje na granicy białorusko-polskiej, widzimy ślad rosyjskiej specoperacji, by zdestabilizować sytuację w regionie w odpowiedzi na nieuznanie Alaksandra Łukaszenki - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceszef MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar.
rozwiń zwiń