Szkoły będą zachęcać uczniów i ich rodziców do szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 08:55
Dziś pierwszy dzień nowego roku szkolnego. - Śmiało wracamy do nauki stacjonarnej, wracamy do normalności w szkołach, także w długim horyzoncie czasowym - powiedział w audycji "Sygnały dnia" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Część ekspertów jest przekonana, że taki powrót do szkół będzie oznaczać wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Co na to Ministerstwo Edukacji i Nauki?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mahsun YILDIZ/Shutterstock

Posłuchaj
04:24 Jedynka/Sygnały dnia - 1.09.2021 szczepienia w szkołach Szkoły będą zachęcać uczniów i ich rodziców do szczepień przeciw COVID-19 (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) we współpracy z Ministerstwem Zdrowia (MZ) i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowały wytyczne - zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii koronawirusa. Resort edukacji chce, aby szkoły zachęcały uczniów i ich rodziców do szczepień przeciw COVID-19. 

pap czarnek 1200.jpg
"Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej". Przemysław Czarnek o powrocie do szkół

Pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne (tzw. tydzień informacyjny). W tym czasie dyrektorzy będą organizować spotkania z rodzicami na temat szczepień dzieci, które ukończyły 12 lat. Mają odbyć się także lekcje związane z tym tematem. Aby ułatwić ich przeprowadzenie, ministerstwo rozesłało do szkół zestawy materiałów informacyjnych o szczepieniach. W pakiecie znalazły się filmy, scenariusze lekcji i dodatkowe materiały edukacyjne.

W drugim tygodniu szkoły będą zbierać deklaracje rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji organizowanej w szkole albo w wyznaczonym punkcie szczepień. To dyrektorzy - na podstawie deklaracji rodziców - będą decydować, czy w szkole zorganizować punkt szczepień czy nie. 

- W trzecim tygodniu września planujemy, aby te szczepienia, czy to w punktach szczepień, czy to w szkołach, się odbyły - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Szczepienia w szkołach będą realizowane przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Ministerstwo szacuje, że w ramach kampanii zaszczepić się może nawet kilkaset tysięcy uczniów.Zainteresowanie będzie duże

COVID-19 vaccine mid-epa09426895.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć

- Zainteresowanie szczepieniami w szkołach będzie duże - oceniła dyrektor XXIV LO w Warszawie Anna Rzewuska-Kowalczyk. Jej szkoła, nie czekając na ogólnopolską kampanię, w porozumieniu z Izbą Lekarską, przeprowadziła akcję szczepienia.

- Byliśmy przygotowani na ok. 80 osób, takie były deklaracje i plany, ale w efekcie ze szczepień organizowanych przez Urząd Dzielnicy Warszawa-Wola oraz Okręgową Izbę Lekarską skorzystały w naszej szkole, tylko w ciągu trzech godzin, 142 osoby - wskazała i dodała, że reakcje rodziców i uczniów były bardzo pozytywne.

Jak podkreślił burmistrz warszawskiej dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, jego dzielnica przetarła szlak. - Dzielnica Wola jako pierwszy samorząd w kraju przeprowadziła pierwsze szczepienia młodzieży w szkołach. Można uznać, że działania podejmowane przez dzielnicę to taki swoisty pilotaż w Warszawie i w całym kraju. Celem tego pilotażu była jak największa popularyzacja szczepień wśród młodzieży szkolnej, oczywiście tej, dla której szczepienia są dopuszczalne, czyli powyżej 12. roku życia - wyjaśnił.


Czytaj także:


Szczepienie nieletnich

Do zaszczepienia przeciwko COVID-19 osoby nieletniej wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia), wyrażona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Dotyczy to zarówno szczepień prowadzonych w populacyjnych punktach szczepień, jak i szkołach.

W przypadku szczepienia w punkcie populacyjnym młodzieży w wieku 16-17 lat nie jest konieczna obecność rodzica, jeśli chodzi o dzieci w wieku 12-15 lat, jego obecność jest wymagana. Podczas szczepienia w szkole - jak podaje MEiN - rodzic nie musi być z obecny podczas jego wykonywania. 

Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów. Na wiadomości odpowiadają specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Rejestracja na szczepienia i szczepienia młodzieży w wieku 16-17 lat przeciwko COVID-19 w punktach populacyjnych ruszyła w połowie maja. Wcześniej rozpoczęła się rejestracja 18-latków. 7 czerwca dołączyły do nich dzieci w wieku 12-15 lat.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są tylko osoby od 18. roku życia. Preparatem firmy Pfizer/BioNTech, oprócz osób pełnoletnich, szczepione są także dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat. Szczepionka J&J jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają podania dwóch dawek.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina RożejGrzegorz Jankowski

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 1.09.2021

Godzina emisji: 7.40

Jedynka/IAR/PAP/kk

Czytaj także

Sondaż: ponad połowa Polaków obawia się czwartej fali pandemii. Większy niepokój wśród zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:40
52,3 proc. Polaków jest zaniepokojonych w związku z zapowiadaną czwartą falą epidemii COVID-19. Jak wynika z sondażu, wzrostu zakażeń bardziej obawiają się osoby zaszczepione niż niezaszczepione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej zakażeń na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 10:34
W ciągu ostatniej doby zakażonych koronawirusem zostało 285 osób, wyzdrowiało natomiast 207. Pięć osób zmarło z powodu COVID-19, w tym trzy z powodu występowania chorób współistniejących.
rozwiń zwiń