"Białoruś to mały, ale groźny reżim, musimy wzmacniać nasze wojsko". Krasnodębski o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:51
- Sytuacja jest bardzo poważna. Białoruś to mały, ale groźny reżim. Musimy wzmacniać nasze siły obronne, a kraje UE muszą nauczyć się myślenia o polityce w kategoriach realnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.

Piotr Müller 663.jpg
Stan wyjątkowy przy białoruskiej granicy. Müller: trzeba zabezpieczyć zorganizowane ruchy migracyjne

We wtorek rząd wystąpił do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w pasie przygranicznym, który obejmuje część województwa podlaskiego i lubelskiego. Rządowy wniosek wiąże się bezpośrednio z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej i coraz częstszymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Władze Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podkreślają, że organizowanie przerzutu imigrantów na terytorium Unii Europejskiej to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś.

Posłuchaj
19:52 PR1 mp3_for_media.mp3 Zdzisław Krasnodębski: Białoruś to mały, ale groźny reżim, musimy wzmacniać nasze wojsko (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem Zdzisława Krasnodębskiego "sytuacja jest bardzo poważna". - Białoruś to mały, ale groźny reżim. Musimy wzmacniać nasze siły obronne, kraje UE muszą nauczyć się myślenia o polityce w kategoriach realnych. Zachód wydaje się być w poczuciu klęski, USA będą się koncentrowały na Chinach, mamy wybory w dwóch krajach europejskich i mamy siły prorosyjskie wewnątrz UE. Jak nie wyciągniemy wniosków, to prowokacje białoruskie będą się nasilać - zauważył europoseł.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia przyznał, że nie jest spokojny, "patrząc na pogłębianie się podziału między Europą Wschodnią a Zachodnią, na działania hybrydowe i propagandowe prowadzone przeciwko Polsce, to są tendencje samobójcze, ale są siły odporne na ten rodzaj defetyzmu i tego rodzaju myślenie". - Potrzebujemy więcej współpracy między narodami europejskimi, potrzebujemy lepszych relacji z Francją, musimy pilnować naszych dobrych relacji z Wielką Brytanią - dodał.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Krzysztof Świątek
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS)
Data emisji: 02.09.2021
Godzina emisji: 07.15

dn

Czytaj także

"To agresja na Polskę". KE o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:23
Sytuacja na granicy z Białorusią to agresja na Polskę - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej. Adalbert Jahnz powtórzył negatywne stanowisko Brukseli dotyczące podsycania przez Białoruś kryzysu migracyjnego.
rozwiń zwiń