Prezes ZUS: problem "emerytur czerwcowych" jest już rozwiązany

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:05
- Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego można było w żaden inny sposób załatwić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prezes ZUS Gertruda Uścińska o nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i poprawce dotyczącej tzw. emerytur czerwcowych.

YouTube/Polskie Radio

Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Rozwiązuje ona m.in. problem tzw. emerytur czerwcowych, czyli braku waloryzacji kwartalnej i w konsekwencji niższych świadczeń dla osób przechodzących na emeryturę w tym właśnie miesiącu. Według obowiązujących wcześniej przepisów osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu, mogły otrzymywać świadczenia nawet o 12 procent niższe.

Posłuchaj
20:35 [STUDIA]S4_(PCM) 2 wrzesień 2021 08_15_13_for_media.mp3 Gertruda Uścińska: problem "emerytur czerwcowych" jest już rozwiązany (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić - powiedziała Gertruda Uścińska. Jak wskazała "osoby, które przechodzą od tego roku na emeryturę, nie będą musiały się zastanawiać, czy w czerwcu przechodzić, czy nie przechodzić", tylko skorzystają z prawa do świadczeń, gdy uznają, że to właściwy moment.

1200.jpg
Prezes ZUS: blisko 3 mln Polaków skorzystało z bonu turystycznego

Pytana o wyrównanie dla osób, które w poprzednich latach przeszły na emeryturę w czerwcu, powiedziała, że "w tej chwili prawo nie przewiduje takiej możliwości działań wstecz".

Prezes ZUS podkreśliła, że zakład prowadził działania informacyjne, a doradcy emerytalni przedstawiali symulację świadczeń. Wskazała, że w większości przypadków decyzja o przejściu na emeryturę była przesuwana na inny miesiąc niż czerwiec.

. .

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Gertruda Uścińska (prezes ZUS)

Data emisji: 2.09.2021

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Prezes ZUS: nie podwyższymy wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 10:00
- Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku - mówi na łamach sobotniego "Super Expressu" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: świadczenia dla nowych emerytur będą wyższe z powodu skrócenia się średniego życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Winnym jest COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:00
- Ponieważ skróciła się średnia długość życia we wszystkich przedziałach wiekowych. ZUS przygotował nowe tablice statystyczne na podstawie danych GUS do obliczania świadczenia emerytalnego dla nowych emerytur. Dlatego ZUS nie będzie z tego powodu przeliczał wysokości świadczenia dla tych, którzy już dostają emeryturę - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń