Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach dostępne dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 13:47
Prezydent wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą i kardynał Kazimierz Nycz otworzyli w czwartek drzwi do mieszczącego się w Pałacu Karolin w Otrębusach edukacyjnego Centrum Folkloru Polskiego. Centrum jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Tadeusza Sygietyńskiego i Mirę Zimińską-Sygietyńską. Od piątku Centrum jest dostępne dla zwiedzających. 
Centrum Folkloru Polskiego Karolin w Otrębusach dostępne dla zwiedzających
Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach dostępne dla zwiedzającychFoto: PAP/Leszek Szymański

nac pan na dzielace tulipany 1200.jpg
Było, minęło? O zanikłych i przekształconych zwyczajach polskiej codzienności

Niezwykły kunszt, który prezentują artyści zespołu Mazowsze, na absolutnie najwyższym, światowym, profesjonalnym poziomie, zachwyca, wbija w ziemię - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach pod Warszawą.

"Jerzy Waldorff nazwał kiedyś zespół Mazowsze perłą w koronie Rzeczpospolitej Polskiej. Coś w tym jest, że Mazowsze, wszędzie tam, gdzie przyjeżdża, tam, gdzie się prezentuje, gdzie można je zobaczyć w tych pięknych, wspaniałych strojach - osadzonych w polskiej tradycji różnych regionów naszego kraju - kiedy można zobaczyć ten niezwykły kunszt, który prezentują artyści Mazowsza na absolutnie najwyższym, światowym, profesjonalnym poziomie, zachwyca, wbija w ziemię" - ocenił Duda podczas czwartkowej uroczystości.

Ekspozycja stała 

Jak mówi przewodniczka muzeum Anette Ormańczyk, we wnętrzach Palacu Karolin znajduje się stała ekspozycja, która prezentuje dwa wątki. - Pierwsza dotyczy polskiego folkloru w śpiewie, tańcu, muzyce i stroju, a druga dotyczy historii barwnej zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", który z tego folkloru czerpie - podkreśla. - Jest to jeden z najsławniejszych zespołów ludowych na świecie - dodaje. 


Posłuchaj
04:22 Jedynka/SD Otrębusy.mp3 Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach dostępne dla zwiedzających (Sygnały dnia/Jedynka)

 

W poszczególnych salach ekspozycyjnych można się zapoznać z różnorodnym folklorem: Pomorza, Warmii, Mazur, Kujaw, Mazowsza, Wielkopolski, Podlasia, Śląska i Małopolski. Każdy z tych regionów zaprezentowany jest poprzez ludowy kostium, a także gwarę, taniec, muzykę i instrumenty, choćby takie jak kaszubskie diabelskie skrzypce. - Może one nie przypominają skrzypiec, wręcz się uderzało nimi o ziemię, żeby stworzyć tzw. chaos obrzędowy - tłumaczy Anette Ormańczyk. 

Czytaj również: 

***

Projekt ekspozycji stałej przygotowała pracownia Mirosława Nizio, który zaprojektował ekspozycje stałe Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich Polin czy Muzeum Rodziny Ulmów.

Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" będzie można lepiej poznać już w najbliższych dniach. Do niedzieli potrwa Rodzinny Piknik z zespołem "Mazowsze". Dzisiaj (3.09) w Otrębusach o 20:00 odbędzie się wspólny koncert "Mazowsza" z zespołem De Mono.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 3.09.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

IAR/ans