"Decyzjom finansowym i inwestycyjnym towarzyszy realne ryzyko". Prezes UOKiK o kampanii "Policz i nie przelicz się"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 09:55
- Startujemy z nową kampanią społeczną "Policz i nie przelicz się", żeby decyzje o charakterze finansowym i inwestycyjnym były bardzo gruntownie przemyślane i żebyśmy uniknęli w konsekwencji strat materialnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

"Policz i nie przelicz się"

Dziś (6.09) startuje ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem "Policz i nie przelicz się!". Prezes UOKiK Tomasz Chróstny ostrzega w niej przed ryzykiem utraty oszczędności i apeluje o rozważne podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Posłuchaj
18:35 Jedynka/SD prezes UOKiK 6.09.mp3 Prezes UOKiK o kampanii "Policz i nie przelicz się" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Decydując się na zobowiązania finansowe, wieloletnie kredyty, pamiętajmy, że mogą wzrosnąć stopy procentowe i tym samym wzrośnie rata - podkreśla. - W sytuacji, kiedy będziemy musieli sprzedać nieruchomość, możemy zanotować stratę, a jak finansujemy się kredytem, to bank może zażądać od nas dodatkowych zabezpieczeń, podwyższyć marżę - ostrzega prezes UOKiK. 

Czytaj również:

Kara nałożona na Gazprom 

W październiku 2020 roku prezes UOKiK nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu - to skutek braku zgody na transakcję Nord Stream 2. Wydanie precedensowej decyzji i nałożenie maksymalnej kary związane jest z zakończonym postępowaniem UOKiK w sprawie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa UOKiK.

- Ta sprawa czeka na rozpatrzenie. Mamy świadomość, że dla sądu może być ona skomplikowana - stwierdza gość audycji. - Jesteśmy przygotowani, aby argumenty przedstawione w decyzji bardzo dokładnie wyłożyć w sądzie - dodaje. 

Więcej w nagraniu.

. .

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Tomasz Chróstny (prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów)
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 08.15

IAR/PAP/ans 

Czytaj także

"Rząd zamierza stawiać na dobrze ukierunkowane inwestycje". Anna Gembicka o walce z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:30
- Do odbudowania gospodarki po kryzysie potrzebne są nam inwestycje. Muszą być one jednak dobrze ukierunkowane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: konsumpcja rośnie bo mamy na nią środki, ale z kredytami trzeba już być ostrożnym

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 14:23
Ze stałego trendu wzrostowego konsumpcji powinniśmy się cieszyć bo dowodzi to też zasobności kieszeni Polaków. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że trend ten jest czynnikiem napędzającym inflację. Gdy dochodzą do tego bardzo niskie stopy procentowe, to zachęty to zakupów, także na kredyt, rosną a z tym trzeba uważać - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.
rozwiń zwiń