Drzewa na ratunek środowisku. "Dzięki nim skutecznie poprawiamy jakość powietrza"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 09:36
7 września obchodzony jest, z inicjatywy ONZ, Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Chodzi o zwiększenie zaangażowania w ochronę powietrza oraz wspieranie działań służących poprawie jego jakości. W jaki sposób możemy przysłużyć się środowisku? 
Lato w parku, zdjęcie ilustracyjne.
Lato w parku, zdjęcie ilustracyjne.Foto: gillmar/ Shutterstock

smog.jpg
Tempo wymiany pieców a jakość powietrza w Polsce

Oddychamy złym powietrzem 

Jak zwraca uwagę WHO, ponad 90 proc. ludzkości oddycha powietrzem niespełniającym norm. Na całym świecie z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera przedwcześnie ok. 7 mln ludzi. W Polsce wg szacunków może to być nawet 45 tys. osób rocznie. 

Jesienią i zimą powietrze, którym oddychamy, jest znacznie gorszej jakości w porównaniu do pozostałych pór roku. - Zbliża się jesień, a to będzie oznaczać z jednej strony sezon grzewczy, z drugiej powroty z wakacji i zakorkowane ulice. To dwa istotne źródła zanieczyszczeń powietrza w Polsce - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Kozek z Centrum UNEP/GRID w Warszawie realizującego w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. środowiska. 

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/Youtube 

Spalanie paliw kopalnianych powoduje zarówno emisję gazów cieplarnianych, jak i zanieczyszczenie powietrza, ale możemy tym zjawiskom przeciwdziałać i radzić sobie z oboma wyzwaniami jednocześnie. - Mówimy tutaj o termomodernizacji budynków, podłączaniu ich do sieci ciepłowniczej po to, żeby nie używać paliw niskiej jakości. Mówimy tu również o inwestycjach w odnawialne źródła energii, transport publiczny czy pieszy. To tylko niektóre działania, dzięki którym możemy poprawić jakość powietrza - podkreśla.  


Posłuchaj
03:37 Jedynka/SD drzewa 7.09.mp3 Drzewa na ratunek środowisku (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Polskie metropolie 

Polskie miasta znajdują się w niechlubnej czołówce metropolii o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Zyt małą uwagę przywiązujemy do miejskiej zieleni, tymczasem odgrywa ona znaczącą rolę. - Przykładowo naukowcy z USA wyliczyli, że drzewa przyuliczne usuwają zanieczyszczenia powietrza i generują oszczędności m.in. w zakresie zmniejszonych wydatków na służbę zdrowia i odnowę elewacji budynków w wysokości 8 mln dolarów w skali roku - wyjaśnia Zbigniew Szkop z Uniwersytetu Warszawskiego. - W Polsce analogiczne badania są od lat prowadzone przez zespół ekonomistów z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. W jednym z takich badań wykazaliśmy, że drzewa przyuliczne, usuwając z powietrza zanieczyszczenia, generują korzyści dla społeczeństwa, których wartość można oszacować na ok. 2 mln zł rocznie - dodaje. 

Z przytoczonych badań wynika, że jedno drzewo jest w stanie zredukować emisję pyłów mniej więcej o jedną trzecią kg rocznie. - Kopciuch, czyli kocioł na węgiel lub drewno, emituje rocznie ok. 50-60 kg pyłu. Żeby zredukować ilość pyłu, którą emituje jeden kopciuch, trzeba byłoby nasadzić ok. 100-150 dużych drzew - zaznacza Zbigniew Szkop.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 7.09.2021 r. 

Godzina emisji: 6.45

ans 

Czytaj także

Ministerstwo Klimatu: Polacy mają coraz więcej nawyków proekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 14:36
Co trzeci Polak podejmuje działania na rzecz poprawy stanu powietrza w swoim miejscu zamieszkania - wynika z najnowszych badań Ministerstwa Klimatu.
rozwiń zwiń