"Przedmiot sporu może w ogóle zniknąć". Fogiel komentuje spór z KE o sądy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 08:11
- Komisja Europejska została poinformowana, że wciąż toczy się reforma wymiaru sprawiedliwości, że w wyniku dalszych prac przedmiot sporu prawdopodobnie w ogóle zniknie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia Radosław Fogiel wyjaśniał, że Komisja Europejska nie może uzależniać uruchomienia wypłat od wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wicerzecznik PiS ocenił, że wstrzymanie wypłaty środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy byłoby działaniem sprzecznym z prawem unijnym. Liczy on na to, że Komisja Europejska wkrótce zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy i rozpocznie wypłatę tych środków dla Polski.

Demokracja parlamentarna

Unia Europejska 1200
"Organy UE ruszyły do bezprawnego ataku". Sebastian Kaleta o opóźnianiu unijnych środków

Radosław Fogiel dodał, że komisja Europejska została poinformowana, że w Polsce toczy się reforma systemu sądownictwa, a wszelkie rozwiązania muszą przejść pełną drogę legislacyjną.

. .

- KE ma świadomość, że ma do czynienia z demokracją parlamentarną, gdzie rząd może przedkładać pewne rozwiązania, a one muszą zostać uchwalone przez parlament, podpisane przez prezydenta zanim wejdą w życie - powiedział gość audycji.

Komisja Europejska zdecydowała wczoraj, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Postanowienie TSUE związane jest z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


Posłuchaj
17:22 PR1_SD_2021_09_08-07-15-00_for_media.mp3 Radosław Fogiel: KE została poinformowana, że wciąż toczy się reforma wymiaru sprawiedliwości, że w wyniku dalszych prac przedmiot sporu prawdopodobnie w ogóle zniknie (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Grzegorz Jankowski
Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 08.09.2021
Godzina emisji: 07.15

pg,IAR

Czytaj także

"Pomysły likwidacyjne są genotypem PO". Kuźmiuk o apelu Grodzkiego ws. szpitali

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:05
- PO nie jest w stanie wyzbyć swojej genetyki.  Tego, że państwa powinno być jak najmniej, że powinno tylko pełnić rolę nocnego stróża. Przez osiem robiono to razem z PSL. Zwijanie Polski było widoczne gołym okiem - mówił powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do wypowiedzi marszałka dot. zmniejszenia liczby szpitali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Mróz: to, co się dzieje na granicy, już dawno przekroczyło granice przyzwoitości

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:20
- Pamiętajmy, że za te osoby, które znajdują się po stronie białoruskiej pełną odpowiedzialność ponosi Białoruś - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska).
rozwiń zwiń