Paweł Mucha: TSUE sam wskazywał, że organizacja sądownictwa to sprawa państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:05
Rzeczpospolita Polska nie delegowała żadnych kompetencji dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości i w tym zakresie pozostajemy absolutnie na gruncie porządku konstytucyjnego i porządku krajowego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia doradca prezydenta Paweł Mucha.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie na Polskę "dziennej kary pieniężnej, dopóki środki nałożone na mocy orzeczenia Trybunału nie zostaną w pełni wdrożone". W audycji "Sygnały dnia" do sprawy odniósł się doradca prezydenta Paweł Mucha.

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
"Przedmiot sporu może w ogóle zniknąć". Fogiel komentuje spór z KE o sądy
Posłuchaj
17:42 S4_PCMPR1_mp3 2021_09_08-08-14-47_for_media.mp3 Paweł Mucha: TSUE wielokrotnie podkreślał, że sądownictwo do sprawa państw członkowskich ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Czytaj również:

"Polska nie delegowała tych spraw do UE"

Gość Polskiego Radia stwierdził, że sprawę można rozpatrywać z więcej, niż jednej perspektywy. Jego zdaniem aktywność unijnych organów dotycząca zastosowania środka tymczasowego jest "nietypowa". Z drugiej strony przypomniał, jakie są opinie prawne na temat ingerencji Unii Europejskiej w krajowy wymiar sprawiedliwości.

- Zresztą wielokrotnie to TSUE w swoich orzeczeniach, także wcześniej, wskazywał, że organizacja wymiaru sprawiedliwości, to jest kompetencja państw członkowskich Unii Europejskiej. Tutaj nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby w tym zakresie następowała ingerencja - mówił Paweł Mucha.

- Rzeczpospolita Polska nie delegowała żadnych kompetencji dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości i w tym zakresie pozostajemy absolutnie na gruncie porządku konstytucyjnego i porządku krajowego. Więc pojawia się pytanie, czy taki wniosek Komisji Europejskiej jest w ogóle uzasadniony w tym zakresie kompetencjami TSUE i organów unijnych, i czy te organy mogą podejmować w tym zakresie skuteczne działania - dodał.

Waldemar Buda 1200.jpg
Waldemar Buda: nie ma podstaw do zablokowania KPO przez Komisję Europejską

"Dziś Polska, potem inne państwa"

Paweł Mucha zauważył, że sprawa ta ma wymiar także polityczno-prawny i w tym kontekście - ma znaczenie dla całej Unii Europejskiej.

- Myślę, że państwa członkowskie UE także się temu przyglądają - na ile jest możliwa taka sytuacja, że wtedy, kiedy nie ma podstawy prawnej do tego rodzaju ingerencji, wchodzi się w sferę zastrzeżoną z perspektywy unijnej do wyłącznych kompetencji państw członkowskich - mówił.

- Dzisiaj to dotyczy Polski, natomiast to może dotyczyć dowolnego państwa unijnego - dodał Paweł Mucha.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Paweł Mucha (doradca prezydenta)
Data emisji: 08.09.2021
Godzina emisji: 08.15

PAP/jmo

Czytaj także

"Mamy do czynienia z agresją wobec Polski pod pretekstem prawa". Zbigniew Ziobro o wniosku KE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 16:14
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie na nasz kraj kar finansowych to próba ograniczenia suwerenności Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: musimy dokonać resetu w polityce z UE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 20:15
- Należy wrócić do programu naprawy sądownictwa przestawionego przez ministra Ziobro w 2017 roku. Nie może być więcej rozmów z Brukselą, nie należy spotykać się eurokratami. Trzeba prowadzić reformę Sądu Najwyższego, a wszystkich sędziów, którzy faktycznie wypowiadają posłuszeństwo RP wyrzucić z pracy. Oni nie mają prawa bawić się w politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski
rozwiń zwiń