Zarabiający mniej niż 13 tys. zł nie stracą na zmianach podatków. Sarnowski: to projekt, przyjęty przez Radę Ministrów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:18
- Zmiana w klinie podatkowym, podniesienie kwoty wolnej od podatku, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. – wyliczał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Jan Sarnowski, mówiąc o korzyściach z planowanych zmian podatkowych.

Wczoraj rząd przyjął pakiet reform podatkowych, który jest częścią Polskiego Ładu. Projekt zakłada między innymi podniesienie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców do poziomu 4,9 procent. Dodatkowo składki tej nie będzie można odliczać od podatku. Początkowo rząd zakładał wprowadzenie jednolitej składki zdrowotnej dla wszystkich podatników na poziomie 9 procent.

O zmiany w Sygnałach Dnia był pytany wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wyjaśnił, że jest to rozwiązanie kompromisowe.

Konsultacje społeczne

- Zmniejszenie wysokości składki zdrowotnej z 9 do 4,9 proc. jest wynikiem konsultacji społecznych. To ponad 1000 stron uwag ze strony przedsiębiorców, organizacji ich zrzeszających. To kompromis, ruch w bardzo dobrym kierunku, zmniejsza rozdźwięk pomiędzy opodatkowaniem i oskładkowaniem działalności gospodarczej i pracy - stwierdził gość radiowej Jedynki.

VAT FREE 1200.jpg
"Szybszy zwrot VAT, mniej obowiązków podatkowych". Projekt zmian przyjęty przez rząd

Jak powiedział o nowej składce zdrowotnej, jest ona "dla wszystkich, niezależnie od przychodu, ma charakter proporcjonalny i nie podlega odliczeniu od podatku". - Zasady zostały ujednolicone i powiem więcej, uproszczone, nie ma teraz dodatkowych 3 czy 4 obliczeń po stronie przedsiębiorców - ocenił.


Posłuchaj
18:33 PR1_SD_2021_09_09-08-15-00_for_media.mp3 Jan Sarnowski: ulga dla klasy średniej to ten algorytm, który ma zapewnić, że pracownicy zarabiający między 6 a 11 tys. zł na reformie nie stracą (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Etatowcy bardzo skorzystają na zmianie w klinie podatkowym, z podniesienia kwoty wolnej od podatku 10-krotnie do 30 tys. zł, a o 40 proc. drugiego progu podatkowego do 120 tys. - mówił wiceminister.

Kto i jak zyska?

- Ulga dla klasy średniej to ten algorytm, który ma zapewnić, że pracownicy zarabiający między 6 a 11 tys. zł na reformie nie stracą, zarabiający mniej niż 6 tys. zł zyskają na podniesieniu kwoty wolnej, a zarabiający 11-13 tys. zł zyskają na zmianie progu - powiedział Jan Sarnowski.

Zapewnił, że zarabiający mniej niż 13 tys. zł nie stracą na zmianach podatków. - Tak wynika z projektu, przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Krzysztof Świątek

Gość: Jan Sarnowski (wiceminister finansów, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT)

Data emisji: 09.09.2021 

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

"9 mln osób przestanie płacić podatek PIT". Minister finansów przedstawił projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:35
- Zmiany podatkowe pozostawią dodatkowe ok. 8 mld zł w kieszeniach podatników, a koszty zmian w ustawie podatkowej według szacunku MF łącznie wyniosą ok. 20 mld zł - powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:13
- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów i polityki regionalnej. - My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie to wdrażane stopniowo". Minister finansów o składce zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:27
- Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrażane stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc., to jeszcze nie wiadomo - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów.
rozwiń zwiń