Prezes PFN: staramy się stworzyć młodym sportowcom komfort rywalizacji i treningów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:15
Na 300 zakwalifikowanych sportowców, 87 to byli beneficjenci programu PFN Team 100. Na 14 zdobytych medali na igrzyskach olimpijskich - dziewięć medali zdobyli nasi beneficjenci. Z kolei na igrzyskach paraolimpijskich na 25 zdobytych medali - siedem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.

YouTube/Polskie Radio

Minione miesiące upłynęły pod znakiem wielkich emocji sportowych. Polscy olimpijczycy i paraolimpijczycy przysporzyli nam wielu wzruszeń, a po powrocie do Polski czekały ich nagrody i odznaczenia. Wielu sportowców było i jest wspieranych także przez Polską Fundację Narodową w ramach programu PFN Team 100. W "Sygnałach dnia" o akcji mówił prezes PFN Marcin Zarzecki.

PFNTeam Glinski pap 1200.jpg
"Obowiązkiem państwa jest wspieranie zdolnych sportowców". Piotr Gliński gratuluje olimpijczykom
Posłuchaj
17:43 S4_PCM_PR1_mp3 2021_09_14-08-15-24_for_media.mp3 Marcin Zarzecki: na 39 medali igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich - 16 zdobyli beneficjenci PFN ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Jak wyjaśnił gość Polskiego Radia, program daje wspaniałe efekty. Od 2017 roku, odkąd funkcjonuje, polscy sportowcy pozostający pod opieką PFN zdobyli już 547 medali na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich oraz mistrzostwach świata i Europy. A jak wyglądają wyniki tegorocznych igrzysk?

Czytaj również:

- Na 300 zakwalifikowanych sportowców, 87 to byli beneficjenci programu PFN Team 100. Na 14 zdobytych medali na igrzyskach olimpijskich - dziewięć medali zdobyli nasi beneficjenci. Z kolei na igrzyskach paraolimpijskich na 25 zdobytych medali - siedem. To jest rezultat rywalizacji, którą prowadzili nasi stypendyści - mówił Marcin Zarzecki.

Prezes PFN został zapytany o to, czemu przede wszystkim służy wsparcie Polskiej Fundacji Narodowej. Sportowcy są wszakże wspierani przez sponsorów, duże firmy, związki sportowe i inne instytucje.

- Finansujemy stypendia (...), głównie w systemie sportu młodzieżowego. To znaczy, próbujemy stworzyć komfort rywalizacji sportowej, treningów, dla tych młodych ludzi, którzy mają już osiągnięcia, to znaczy są mistrzami Europy, mistrzami Polski, natomiast jeszcze nie zostali objęci takim wsparciem, np. spółek Skarbu Państwa. Ja podam przykład. Pani Iga Świątek, nasza stypendystka kilkuletnia, wygrała Roland Garros właśnie jako stypendystka PFN Team 100. Natomiast po zwycięstwie została "przejęta", po prostu wsparta przez PZU - mówił Marcin Zarzecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

Prezes PFN: stypendia PFN Team 100 objęły już ponad 400 mistrzów sportowych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 09:17
- Już ponad 400 sportowych mistrzów zostało objętych stypendiami z programu Team 100 Polskiej Fundacji Narodowej - informował w Programie Pierwszym Polskiego Radia prezes PFN dr Marcin Zarzecki. Mówił także o produkcjach filmowych wspartych przez fundację m.in. o Witoldzie Pileckim czy o członku rządu polskiego na emigracji, Szmulu Zygielbojmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt PFNteam100. "Wsparcie dla osób, które mogą stać się sportową elitą"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:23
- PFNteam100 to projekt realizowany przez Polską Fundację Narodową oraz Ministerstwo Kultury i Sportu. To wsparcie dla osób, które w perspektywie najbliższych lat mają szansę stać się sportową elitą Polski - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.
rozwiń zwiń