Jak nie zgubić się w lesie? Warto skorzystać z tych rad

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 07:40
Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. Każdego ucieszą zabrane borowiki, podgrzybki, ale też rydze czy czerwoniaki. Ale policja apeluje o rozsądek podczas wędrówek po lesie. W nieznanym terenie łatwo się zagubić. Niemal codziennie wpływają zgłoszenia, zwłaszcza o osobach starszych, które straciły orientację w terenie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Volodymyr Maksymchuk/shutterstock

kurki grzyby pixabay 1200x660.jpg
Dla własnego dobra zbieraj tylko te grzyby, które znasz

Aspirant sztabowy Mariusz Chrzanowski z gdańskiej policji radzi, aby osoba wybierającą się do lasu zostawiła bliskim, albo np. sąsiadowi, wiadomość, dokąd idzie i o której godzinie zamierza wrócić. W trakcie grzybobrania warto nie tylko wpatrywać się w ściółkę, ale również obserwować las i zapamiętać charakterystyczne punkty w terenie. - Jeżeli nie znamy lasu, warto wybrać się z kimś, kto zna teren - mówi. Podkreśla, że nie należy oddalać się od siebie i zachować kontakt wzrokowy. W mniej znanym sobie terenie warto trzymać się drogi, bo w głębi lasu łatwiej się zgubić.


Posłuchaj
02:43 jedynka-15-09-2021-sygnały-dnia.mp3 Jak nie zgubić się w lesie? (Sygnały dnia/Jedynka)

grzyb borowik 1200x660.jpg
Nie kop grzyba, bo szkodzisz! Czyli jak zbierać grzyby

W przypadku zgubienia się warto wytężyć słuch. Być może w okolicy jest ruchliwa szosa i usłyszymy odgłos pojazdów. A przede wszystkim nie panikować tylko iść leśną drogą przed siebie. W Polsce nie ma syberyjskich tajg, więc prędzej czy później dojdziemy albo do wsi, albo do utwardzonej drogi. Tylko potem nogi mogą trochę boleć. Dobrze jest też tak zaplanować wycieczkę, aby w lesie nie zaskoczył nas zmrok.

W dobie powszechnej elektroniki powinno się mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie czego móc wezwać pomoc. Nowoczesne telefony mają moduł GPS, który należy włączyć i zaznaczyć pozycję wyjściową. W przypadku zabłądzenia GPS wskaże nam właściwą trasę powrotną.

Pomocna może być również aplikacja na telefon o nazwie mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Działa też w trybie offline, więc można w niej zapisać planowaną trasę, co pomoże potem wrócić do puntu wyjścia.

W lesie charakterystycznymi punktami są białe słupki oddziałowe z numerami oddziałów, zazwyczaj znajdujące się na skrzyżowaniach dróg. Jeśli ktoś się zgubi i zatelefonuje na policję, to po numerach takiego słupka służby szybko go znajdą.

.


Przed wyjściem do lasu warto odświeżyć wiedzę o grzybach. W Polsce jest kilkaset grzybów jadalnych, ale zazwyczaj zbieranych jest kilka, kilkanaście gatunków. Wśród grzybów mających pod kapeluszem rurki, czyli tzw. gąbeczkę, nie ma gatunków trujących.

.

Bardzo trujące są trzy muchomory - sromotnikowy zwany zielonawym, jadowity i wiosenny. Wszystkie mają pod kapeluszem białe blaszki, które nie ciemnieją.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Materiał: Grzegorz Armatowski

Data emisji: 15.09.2021 r. 

Godzina emisji: 7.40

ag


 

Czytaj także

Grzyby dostarczają tyle samo kalorii co marchewka

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:10
Trwa okres zbierania grzybów. Okazuje się, że nieprawdziwe są opinie, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, a jedynie smakowe. Okazuje się, co potwierdzają badania, że grzyby mają w swoim składzie podobne ilości dobrych składników, co warzywa i owoce, chociaż 90 proc. substancji grzyba to woda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne grzybobranie. Co zrobić, by nie zgubić się w lesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 10:22
Sezon na grzybobranie i leśne spacery w pełni. Wielogodzinne wyprawy powodują, że można stracić orientację w terenie. Dlatego leśnicy i policjanci apelują o zachowanie rozwagi. Każdego roku funkcjonariusze otrzymują wiele zgłoszeń od osób, które wyszły na grzyby i nie potrafią wrócić do domu. 
rozwiń zwiń