Przemysław Czarnek: Unia Europejska musi być tworem praworządnym, dziś nim nie jest

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 08:09
- Europarlament i Unia Europejska idzie w kierunku niestety rozmontowania samej UE i przed tym musimy ją powstrzymać - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Posłuchaj
23:41 [STUDIA]S4_(PCM) 17 wrzesień 2021 07_15_03_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: Unia Europejska musi być tworem praworządnym, dziś nim nie jest (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Przemysław Czarnek odniósł się do głosowania w Parlamencie Europejskim dotyczącym sytuacji w Polsce. PE przyjął w czwartkowym głosowaniu rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

- Do UE wchodziliśmy jako organizacji praworządnej, tak ma być, tego chcą Polacy, trzeba chronić Unię przed samodemontażem - stwierdził gość audycji.


czarnek 1200 pap (3).jpg
Szef MEiN: Kościół w Polsce podlega brutalnemu atakowi i musimy go bronić

Odnosząc się do stwierdzeń o nielegalności polskiego Trybunału Konstytucyjnego, jakie padły w unijnych dyskusjach, minister edukacji zaznaczył, że "nazywanie naszych organów, powołanych w drodze procedur u nas powołanych, poprzedzonych demokratycznymi wyborami, jest po prostu uderzeniem nam w twarz i to trzeba wprost mówić".

- Trzeba zawsze zwracać uwagę na to, gdzie jest przekroczenie granic prawa UE, Unia musi być tworem praworządnym, dziś tym tworem praworządnym nie jest, dlatego, że nie działa na podstawie przepisów prawa - ocenił polityk.

Wyższość prawa krajowego

Jak dodał, "przekazaliśmy nasze kompetencje UE w niektórych sprawach, a nie we wszystkich". - W tych wszystkich sprawach, gdzie nie przekazaliśmy kompetencji, zachowujemy suwerenność i wyższość naszego prawa krajowego - zaznaczył.

- Praworządność polega na tym, że wszelkie działania organów władzy publicznej muszą być oparte na wprost wyrażonych przepisach prawa, my mamy podstawy do naszych twierdzeń - mówił Czarnek. - Ci, którzy twierdzą, że prawo UE w każdym zakresie jest wyższe od prawa krajowego, nie mają podstaw prawnych do takiego twierdzenia i trzeba im to wykazywać - dodał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Urzędnicy unijni celowo łamią praworządność". Patryk Jaki o rezolucji PE ws. praw osób LGBTIQ

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:39
- Przyjęta we wtorek przez PE rezolucja ws. praw osób LGBTIQ, to kolejne, bezczelne łamanie prawa, traktatów i dobrego obyczaju. Rezolucja ingeruje w sprawy dotyczące m.in. prawa rodzinnego, które są wyłączną kompetencją państw członkowskich - powiedział europoseł PiS Patryk Jaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PE po raz kolejny wykracza poza swoje kompetencje". Rzecznik rządu o rezolucji dot. wolności mediów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:17
- Parlament Europejski po raz kolejny wykracza poza kompetencje przypisane mu w traktatach unijnych - ocenił w środę rzecznik rządu Piotr Müller, komentując projekt rezolucji PE pt. "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce", do którego dotarła PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Parlamentu Europejskiego ws. Polski. Europosłowie przyjęli rezolucję

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:32
Parlament Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce". Za rezolucją głosowało 502 posłów, przeciwko 149, a 36 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń