Polscy naukowcy opracowali przepis na... "sztuczne mięso"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 10:59
- Jesteśmy na etapie powiększania hodowli tzw. mięsa komórkowego. Przejścia z etapu laboratoryjnego na etap przemysłowy, wielkoskalowy - powiedział w audycji "Eureka" dr Wojciech Witarski z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach, gdzie opracowano "sztuczne mięso".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dragana Gordic/shutterstock.com

Posłuchaj
22:09 Jedynka/Eureka - 16.09.2021 mięso Polscy naukowcy opracowali przepis na... "sztuczne mięso" (Eureka/Jedynka)

 

Jak produkuje się "sztuczne mięso"? - Zaczyna się od uzyskania komórek tkanki mięśniowej, które są w stanie się dzielić. Pozwalamy naturze robić swoją robotę. Wykorzystujemy naturalne mechanizmy, które służą tkance mięśniowej do regeneracji - wyjaśnił dr Wojciech Witarski. 

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Specjalista zapytany, czy udało się wyhodować już taką ilość "sztucznego mięsa", że naukowcy mieli szansę go spróbować, odpowiedział, że jeszcze nie. - Żeby uzyskać między kilogramem a 10 kilogramami mięsa potrzeba miliona milionów komórek - zaznaczył.

Dietetycy, na podstawie wyników badań, zalecają w tej chwili ograniczanie spożycia czerwonego mięsa. Optymalna ilość dla dorosłej osoby to 100 gramów dziennie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby tygodniowa dawka świeżego mięsa wynosiła ok. 750 gramów. 

Czy "sztuczne mięso" jest zdrowe? - Staramy się to udowodnić w naszych badaniach. Moim zdaniem można otrzymać "sztuczne mięso", które będzie bardzo zbliżone, jeśli chodzi o wartości odżywcze, o skład, do mięsa od zwierząt - wskazał gość radiowej Jedynki.

- Można zachować wszystkie zalety "klasycznego" mięsa, uzyskując produkt wolny od wszelkich chorób odzwierzęcych, od patogenów, bakterii, pasożytów. Możemy manipulować składem, w zasadzie eliminując do zera zawartość antybiotyków w takiej hodowli - wytłumaczył.

Rozmówca Artura Wolskiego dodał, że w trakcie tworzenia "sztucznego mięsa" można dowolnie dobierać składniki - tłuszcze, biała, cukry. Można regulować stosunek komórek tłuszczowych do komórek mięśniowych.  


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

shutterstock otyłość 1200.jpg
Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób. "Może powodować ponad 200 różnych powikłań"

Niemal 60 proc. dorosłych Polaków waży za dużo, co bardzo źle wpływa na ich zdrowie. - Onkolodzy alarmują, że wraz ze wzrostem masy ciała, wzrasta ryzyko wielu chorób nowotworowych - zauważył prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Na co jeszcze wpływają nadwaga i otyłość?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: dr Wojciech Witarski (Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy w Balicach)

Data emisji: 16.09.2021 

Godzina emisji: 19.30 

kk

Czytaj także

Jakie są nowoczesne systemy umożliwiające utrwalanie żywności?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:53
W Polsce rocznie marnuje się ok. 5 ton żywności. Marnotrawstwo żywności można ograniczyć poprzez jej racjonalne wykorzystanie. W "Czterech porach roku" opowiedzieliśmy o tym, jakie są zarówno nowoczesne jak i tradycyjne metody utrwalania żywności. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia dla klimatu. Jedz to, co dobre dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 10:49
Ocieplenie klimatu już daje nam się we znaki. Niemal w każdej dziedzinie naszego życia możemy działać, by coś zmienić. Jest nią i kuchnia - jedząc lokalnie, przestrzegając zasad zero waste, możemy ograniczać ślad węglowy, zasoby Ziemi i dbać o planetę. 
rozwiń zwiń