Śmierdzący problem. "Kopciuchy" wciąż powszechnie używane

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 19:13
Pomału rozpoczyna się w Polsce sezon grzewczy. I choć od pewnego czasu trwa akcja wymiany starych kotłów węglowych, to "kopciuchy" wciąż są problemem. Nie wszyscy wiedzą jednak, że od przyszłego roku korzystanie z nich w pewnych miejscach będzie nielegalne.
Kopciuch, zdjęcie ilustracyjne
"Kopciuch", zdjęcie ilustracyjneFoto: www.pixabay.com

Czytaj też:
smog free 1200.jpg
Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę "kopciucha"?

Od kilku lat trwa w Polsce akcja wymiany tzw. kopciuchów, czyli kotłów węglowych starego typu. Osoby, które złożą w tej sprawie wniosek, mogą liczyć na dotację celową z miasta. I choć liczba takich urządzeń w naszych domach z roku na rok spada, to jeszcze kilka miesięcy temu raport „Polskiego alarmu smogowego” mówił o prawie 3 mln gospodarstw domowych wciąż korzystających z "kopciuchów".


Posłuchaj
05:47 PR1_MPLS 2021_09_21-07-45-06.mp3 "Kopciuchy" to wciąż poważny problem w walce o czyste powietrze ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Czas ucieka

Pierwszym województwem, w którym zaczną obowiązywać najdalej idące ograniczenia, jest województwo śląskie. W myśl uchwały antysmogowej, przyjętej cztery lata temu przez tamtejszy sejmik, od stycznia przyszłego roku na czarną listę trafią kotły najstarszego typu. - Chodzi o kotły, które w dniu wejścia w życie uchwały miały dziesięć lub więcej lat, oraz te kotły, które są pozbawione tzw. tabliczek znamionowych - tłumaczy Emil Nagalewski z "Polskiego alarmu smogowego".

Właściciele wspomnianych "kopciuchów" na ich wymianę mieli cztery lata, a to dopiero początek akcji zakrojonej na szeroką skalę. Kolejne obostrzenia są kwestią czasu. Dotyczyć będą kotłów coraz młodszych. - Za dwa lata zaczną obowiązywać przepisy dotyczące "kopciuchów" mających od pięciu do dziesięciu lat, a za rok ograniczenia obejmą piece kaflowe, piece kuchenne oraz kominki - przypomina gość "Sygnałów dnia".

Czytaj też:
shutt smog 1200.jpg
Wyrok za niewystarczającą walkę ze smogiem - prawomocny. SN oddalił apelację

Powszechny problem

Według szacunków Instytutu Ekonomii Środowiska z Krakowa problem używania w gospodarstwach "kopciuchów" wciąż istnieje. Aż 55 proc. polskich domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą kotłów niespełniających norm jakości. - To kotły na węgiel, kotły na drewno, które emitują bardzo dużo zawieszonych pyłów i które są źródłem połowy polskiego smogu - wylicza Piotr Siergiej z "Polskiego alarmu smogowego" i dodaje, że urządzenia te są wyjątkowo archaiczne.

- To żelazne skrzynie z drzwiczkami, przez które można wrzucić praktycznie każdy materiał opałowy, który się zmieści. Łącznie ze śmieciami. Takich kotłów mamy około 3 mln sztuk - mówi Piotr Siergiej. Przypomina równocześnie, że na całkowite ich wyeliminowanie w skali całego kraju czas mamy do roku 2028. Osoby pozbywające się "kopciuchów" mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa w ramach programu "Czyste powietrze", który ruszył w roku 2018.

Zobacz też:

Dla chętnych wsparcie, dla opornych kary

Z danych na 14 września 2021 roku wynika, że złożono ponad 312 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 5 mld zł. To jednak nie wszystko. - Dla najuboższych właścicieli budynków wsparciem może być również program "Stop Smog" - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ramach tego programu gminy z własnych środków mogą dołożyć do 30 proc. kosztów, a pozostałe 70 proc. pozyskać ze specjalnego funduszu. Osoby, które mimo wszystko nie zastosują się do nowych przepisów, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Rozmawiał: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 7.45

mg

Czytaj także

Drzewa na ratunek środowisku. "Dzięki nim skutecznie poprawiamy jakość powietrza"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 09:36
7 września obchodzony jest, z inicjatywy ONZ, Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Chodzi o zwiększenie zaangażowania w ochronę powietrza oraz wspieranie działań służących poprawie jego jakości. W jaki sposób możemy przysłużyć się środowisku? 
rozwiń zwiń