Mucha: trzeba reagować na kryzys humanitarny, wywołany przez reżim Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:05
- Prezydent Andrzej Duda na forum ONZ podkreślał, że Polska będzie bronić granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Wskazywał na problemy naszego regionu w szerszym wymiarze, na zagrożenia ze strony białoruskiego reżimu, także na prawo białoruskiego narodu do wolnych wyborów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta.
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: PR1

Bez tytułu.png
"Nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów". Prezydent na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Doradca prezydenta Paweł Mucha mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że reżim Aleksandra Łukaszenki celowo próbuje wywołać sztuczny kryzys humanitarny na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej i m.in. o tym Andrzej Duda mówił na forum Zgromadzenia Generalnego ONZ.

Zaznaczył, że prezydent w czasie debaty generalnej w siedzibie ONZ zwrócił uwagę na problemy tej części Europy, które mają jednak szerszy wymiar.

Jak podkreślił, Andrzej Duda upominał się o prawo narodu białoruskiego do demokracji, mówił o więźniach politycznych reżimu Łukaszenki, sytuacji polskiej mniejszości, zwracał uwagę na zagrożenia ze strony reżimu, także te dotyczące sfery bezpieczeństwa. - Zagrożenia doświadczają obecnie państwa bałtyckie, Polska – zaznaczył, mówiąc o sytuacji na granicy polskiej oraz litewskiej.


Posłuchaj
16:09 [muchaSTUDIA]S4_(PCM) 22 Ńĺíň˙áđü 2021 08_15_27.mp3 Doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha o kryzysie na granicy i prezmówieniu Andrzeja Dudy na forum ONZ (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Nord Stream 2 zagrożeniem

Paweł Mucha zaznaczył, że Andrzej Duda przypominał także o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą projekt Nord Stream 2. Jak mówił, prezydent zwracał uwagę, że nie można mówić o prowadzeniu interesów, gdy dochodzi do naruszenia granic suwerennego państwa, do okupacji Krymu.

Prezydent wskazywał także na potrzebę solidarności w czasie pandemii, która pogłębia różnice między bogatymi i biednymi. Mówił o potrzebie pomocy m.in. w zakresie dostaw szczepionek.

W audycji poruszono też m.in. temat kopalni Turów.

Więcej  w nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Paweł Mucha (społeczny doradca prezydenta)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 08.15

Jedynka/in./