Kurtyka o kopalni Turów: impas w negocjacjach z Czechami ma podłoże polityczne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 08:28
- Mamy do czynienia z sytuacją precedensową, wyjątkową również jak na procedowanie takich spraw przed instytucjami UE, strona polska przedstawiła bardzo kompleksową argumentację, pokazującą zarówno kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i regionu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Michał Kurtyka mówił w "Sygnałach dnia" o sprawie elektrowni i kopalni Turów. 

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której na 57 stron wniosku strony polskiej i prawie 560 stron dodatkowych analiz i ekspertyz, bardzo kompleksowy wniosek, który został przekazany, uzyskaliśmy zaledwie 11-stronicowe, bardzo lakoniczne stwierdzenie odnoszące się do wymienienia argumentów strony polskiej ze stwierdzeniem, że nie są wzięte pod uwagę - powiedział o decyzji TSUE minister klimatu.


Posłuchaj
15:23 PR1_SD_2021_09_22-07-15-00_for_media.mp3 Michał Kurtyka: mamy do czynienia z sytuacją precedensową, wyjątkową również jak na procedowanie takich spraw przed instytucjami UE (Sygnały Dnia/jedynka)

 

Michał Kurtyka zaznaczył, że Polska ma dwa postulaty. - Aby ta sprawa była właściwie rozpatrzona, znalazła właściwą wagę w sposobie podejścia do niej, strona polska postuluje dwie kwestie - aby nie była rozpatrywana jednoosobowo, by arbitralność decyzji była maksymalnie wykluczona, czyli wniosek o tzw. sprawę przed wysoką izbą - powiedział gość audycji.

Odrzucone wnioski

Polish government spokesman Piotr Müller mid-21528011.jpg
"Nie będzie zamknięcia kopalni Turów". Zdecydowana odpowiedź rządu na decyzję TSUE

- Tu niestety uzyskaliśmy odpowiedź bardzo lakoniczną, że pani prezes podkreśla, że to jej właściwość i oddala wniosek - powiedział minister.

- Zwróciliśmy też uwagę, że ta sprawa jest na tyle złożona, że warto poświęcić jej czas w formule wysłuchania ustnego, co pozwoli stronom przedstawić swoje racje, stan, bardzo wyjątkowy, tego regionu, elektrowni i kopalni, by uzyskać mądre decyzje. Ta decyzja również została odrzucona przez panią wiceprezes - wyjaśnił Michał Kurtyka.

Wpływ wyborów

Odnosząc się do negocjacji z Czechami, ocenił, że impas w negocjacjach ma podłoże polityczne. - Jest wiele czynników, które powodują, że po stronie naszych partnerów zbliżające się wybory mają wpływ na sposób procedowania - stwierdził minister klimatu i środowiska.

Czytaj także:

- Miałem okazję osobiście spotkać się z samorządowcami po stronie czeskiej, oni również są zawiedzeni. Chcieliby, by rozwiązanie było jak najszybsze, skierowali apel do panów premierów, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej - powiedział Kurtyka. Podkreślił, że tak istotna i wyjątkowa kwestia wymaga szybkich działań.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Spór może wejść na jeszcze wyższy poziom". Jankowski o relacjach na linii Polska-Czechy w kontekście Turowa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 20:55
- Miała być kolejna tura rozmów z czeskim rządem, ale wizyta została odwołana. Wynika to z tego, że spór może wejść na jeszcze wyższy poziom. Chodzi o ograniczenie polskiego działania w Grupie Wyszehradzkiej tam, gdzie uczestniczy także przedstawiciel Czech - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta radia WNET.
rozwiń zwiń