Piotr Zgorzelski ws. Turowa: jesteśmy przeciwni zamykaniu kopalni i elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:02
- PSL i Koalicja Polska wspierają naszych rodaków, mieszkających w Zagłębiu Turoszowskim, jesteśmy zdania, że kopalni i elektrowni Turów nie należy zamykać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski (PSL).

premier fb free facebook 1200.jpg
"Nie zamierzamy wyłączyć kopalni i elektrowni Turów". Premier o wyroku TSUE

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział, że trzeba rozmawiać z Czechami o tej kopalni, oskarżył też rząd o nieudolność.


Posłuchaj
15:47 [zgorz STUDIA]S4_(PCM) 23 Ńĺíň˙áđü 2021 08_14_59.mp3 Piotr Zgorzelski (PSL) o kopalni Turów i negocjacjach politycznych PSL oraz Koalicji Polskiej (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Z doniesień medialnych wynika obecnie, że czeski rząd nie przejawia chęci do rzeczowych rozmów na temat problemu przed planowanymi na 9-10 października wyborami.

Piotr Zgorzelski ocenił, że trzeba pokazać mieszkańcom regionu, iż naszą racją stanu jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, stopniowe przejście od energii z kopalin do odnawialnej.

Spór z Czechami

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów, wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Więcej w rozmowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Piotr Zgorzelski mówił także o tym, że PSL i Koalicja Polska nie wykluczają oferty Jarosława Gowina, dotyczącej współpracy, ale rozmawiają też z innymi podmiotami, m.in. środowiskiem Szymona Hołowni.

. .
*** 

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Piotr Zgorzelski (PSL)

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 8.15

Jedynka/PAP/IAR/in./

Czytaj także

"UE nie nakazuje im zamykania kopalń". Zalewska o wydobywaniu węgla w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 07:31
- Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwości dla środowiska produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, to nadal ok. 19 proc. tej energii w RFN pochodzi z elektrowni na to paliwo. Duży odsetek jest też w Czechach - mówiła europoseł Anna Zalewska (PiS). - Obok kompleksu Turów jest pięciokrotnie większy kompleks kopalniany na terenie Czech i 10-krotnie większy w Niemczech - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: decyzja TSUE ws. Turowa to próba nacisku na Polskę, prowadzimy rozmowy z Czechami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:38
- W sprawie kopalni Turów trwają analizy możliwych działań. Prowadzone są rozmowy ze stroną czeską - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił, że kopalnia nie zostanie zamknięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójne standardy TSUE. Turów jedyną ukaraną kopalnią w regionie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:50
W chwili, gdy TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jednocześnie pozwala działać w pobliżu polskiej granicy dziewięciu kopalniom odkrywkowym węgla brunatnego – pięciu na terenie Czech oraz czterem w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zamierzamy wyłączyć kopalni i elektrowni Turów". Premier o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:56
- Decyzja TSUE ws. nałożenia kary za Turów jest skrajnie agresywna i szkodliwa - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w związku z Turowem stosunki polsko-czeskie ulegną gwałtownemu pogorszeniu.
rozwiń zwiń