Dwusetna rocznica urodzin Norwida. Serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:42
200 lat temu w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik. Niedoceniany za życia, po latach trafił do panteonu polskich wieszczów. Z tej okazji Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis poświęcony poecie.
Serwis specjalny Polskiego Radia norwid.polskieradio.pl
Serwis specjalny Polskiego Radia norwid.polskieradio.plFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
04:22 Jedynka/Sygnały dnia - 24.09.2021 serwis norwid 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Serwis specjalny Polskiego Radia (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Na stronie norwid.polskieradio.pl można znaleźć archiwalne nagrania opowieści i dyskusji znawców literatury, biografów, historyków, pisarzy i dziennikarzy. Serwis pokazuje też miejsca związane z poetą, ludzi, których spotykał, jego filozofię i poglądy polityczne. 

forum-0428327409 Czesław Niemen.jpg
Niemen, poezja i rock. Posłuchaj Radia Norwid

Unikatowym elementem serwisu jest Radio Norwid, czyli kanał internetowy, w którym można odsłuchać blisko dwustu wierszy Cypriana Kamila Norwida zaśpiewanych m.in. przez Czesława Niemena, Mirosława Czyżykiewicza, Wandę Warską, Stanisława Sojkę i Natalię Sikorę. Opublikowano tam również wideo z nagraniem wierszy wieszcza w mistrzowskich interpretacjach wybitnych aktorów takich jak: Danuta Stenka, Adam Ferency, Adam Mastalerz i Grzegorz Damięcki.Czytaj także:


Jak podkreśliła Izabella Mazurek z Działu Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia, nie każdy wie, że Cyprian Kamil Norwid był nie tylko poetą, ale również dramatopisarzem, malarzem, rzeźbiarzem, romantycznym kochankiem, więźniem politycznym i transatlantyckim podróżnikiem.

- Wszystko to przedstawiamy na stronach nowego serwisu norwid.polskieradio.pl. Korzystamy głównie, jak zawsze, z bogatych zbiorów Archiwum Polskiego Radia. Oddajemy głos gościom, którzy przez ostatnie dziesięciolecia gościli przed mikrofonami Polskiego Radia. Prezentując głosy ekspertów, literaturoznawców, krytyków literackich, badaczy twórczości poety, pokazujemy życie i twórczość Norwida, który do dzisiaj porusza i inspiruje, ale też do dzisiaj budzi spory - powiedziała.

- W serwisie norwid.polskieradio.pl ukazujemy Norwida również jako malarza i grafika. Graficzna strona projektu bazuje na wielu przepięknych rysunkach, grafikach, szkicach, także rękopisach, Norwida, które znaleźliśmy w zbiorach Biblioteki Narodowej - dodała Mazurek.

norwid.jpg

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna GójskaDaniel Wydrych

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 6.45

kk

Czytaj także

Piekło, boskie twarze, komiks. Cyprian Kamil Norwid jako grafik i malarz

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 05:55
Choć Norwid przeszedł do historii jako genialny poeta, warto pamiętać o jego wielogatunkowej twórczości plastycznej. Okazją do przyjrzenia się pozaliterackim dziełom tego artysty jest serwis norwid.polskieradio.pl, powstały na 200. rocznicę urodzin autora "Fortepianu Szopena".
rozwiń zwiń