"Eskalacja żądań idąca w setki milionów euro". Jabłoński ujawnia szczegóły rozmów z Czechami ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 09:52
- W pewnym momencie rozmów, kiedy operowaliśmy jeszcze ramowymi warunkami ustalonymi wcześniej, mam wrażenie, że ktoś w polityce czeskiej uznał, że Polska jest w tak trudnej sytuacji, że zgodzi się na wszystko. Zaczęliśmy mieć do czynienia z bardzo daleko idącą eskalacją żądań, eskalacją idącą w setki milionów euro - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do negocjacji ws. kopalni Turów.
Turów Elektrownia free 1200.jpg
"Przeważa chęć maksymalizacji korzyści politycznych". Wiech o stanowisku Czech ws. Turowa

TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Czytaj także:

Paweł Jabłoński, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, iż "ma wrażenie, że Czesi uznali, że mogą od nas żądać absolutnie wszystkiego i że my się na wszystko zgodzimy". - Nie prowadzili tych rozmów w sposób partnerski - zaznaczył wiceszef MSZ.

Posłuchaj
22:27 [PR1] PR1 (mp3) 27 wrzesień_2021_09_27-07-15_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: ta eskalacja żądań była absolutnie nieracjonalna - my się na to nigdy nie możemy zgodzić (Sygnały dnia/Jedynka)

- Formalnie negocjacje toczą się cały czas. W praktyce mieliśmy do czynienia - przez cztery miesiące - z takim podejściem partnerów czeskich, które opierało się na tym, aby co chwilę otwierać te kwestie, które zostały już ustalone, zamknięte. Prawdopodobnie niektórzy politycy w Czechach uznali, że zawarcie tego porozumienia z nami może nie przynieść im takich korzyści politycznych, jakich oczekiwali - stwierdził wiceminister.

- Dzisiaj minister Kurtyka będzie kontynuował rozmowy w Pradze - dodał.

Podczas audycji poruszono również temat wyborów w Niemczech.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 7.15

pb

Czytaj także

Spór o Turów i kary dla Polski. Bartosz Kownacki: sądzę, że tuż po czeskich wyborach problem będzie rozwiązany

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 10:00
Czy Polska powinna zapłacić kary nałożone na nią w sprawie Turowa i jakie są perspektywy rozwiązania tego sporu? O tym dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia w "Śniadaniu w Trójce" Anna Maria Żukowska (Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Liziniewicz: na zamknięciu Turowa zyskaliby Niemcy i Czesi

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 22:15
- Postawiliśmy się niestety w sytuacji, gdy mamy bardzo mało atutów, a Czesi mają dużo do wygrania. Nieszczególnie też uspokaja perspektywa, o której mówi część komentatorów, że po wyborach wszystko się zmieni, Czesi po prostu ubijają interes na dążeniu do wyłączenia tej kopalni - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. Turowa. Marcin Roszkowski: kara, którą nałożono, to połowa przychodu bloku elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 10:49
- Mamy do czynienia z trudną sytuacją. Kara, jaką nałożono, to połowa przychodów całego bloku elektrowni. Poza tym nie można jej wyłączyć z dnia na dzień - powiedział w Polskim Radiu Marcin Roszkowski, ekonomista. 
rozwiń zwiń