Jacek Protasiewicz o wyroku TSUE: mam pretensje do rządu, że poszedł z gołymi rękami na czołgi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 09:11
- Musimy liczyć się z wyrokami TSUE. Mam większe pretensje do rządu, że poszedł z gołymi rękami na czołgi. Nie przygotował się i nie potraktował poważnie wniosku Czech - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Protasiewicz z PSL.

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Stawia to nasz kraj w bardzo trudnej sytuacji.

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Irytacja

Jacek Protasiewicz powiedział, że działania TSUE złoszczą go, ale większe pretensje ma do polskiego rządu. - To nie pierwszy raz, kiedy decyzje sądowe wywołują, również moją osobistą, irytację. Mamy jednak do czynienia z decyzją pani sędzi, którą można różnie oceniać, ale orzeka ona w imieniu UE - powiedział.

- Musimy liczyć się z wyrokami TSUE. Mam większe pretensje do rządu, że poszedł z gołymi rękami na czołgi. Nie przygotował się i nie potraktował poważnie wniosku Czech - dodał.

. .

Czytaj także: 

Polityk podkreślił, że Polska nie przygotowała poważnych argumentów prawnych. - Możemy się nie godzić z decyzjami TSUE, ale prawo polega na tym, że jak się nie godzimy, to idziemy do sądu z argumentami, a nie opowiadamy pod sądem, jak zostaliśmy skrzywdzeni - ocenił.

- Jeżeli koronnym argumentem jest to, że wykonanie tego orzeczenia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, to jest to niepoważny argument - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
23:03 Jedynka/SD Protasiewicz.mp3 Jacek Protasiewicz o wyroku TSUE: mam pretensje do rządu, że poszedł z gołymi rękami na czołgi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: Jacek Protasiewicz (PSL)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 8.15

dz

Czytaj także

Prof. Grabowska: TK nie może orzec inaczej niż stwierdzić, że konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:20
- Byłoby to utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej. Trybunał Konstytucyjny nie może orzec inaczej niż uznać polską konstytucję za najwyższe prawo obowiązujące w naszym państwie. Bo TK orzekał tak do tej pory, pod rządami różnych prezesów. Co wcale nie oznacza, że my nie stosujemy unijnego prawa - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzońca o wyroku TSUE: sędzia została wystawiona do ataku na Polskę, bo z końcem września odchodzi z urzędu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 14:56
- Sędzia, która jednoosobowo wydała przeciw Polsce wyroki, została wystawiona do tego ataku z tego względu, że z końcem września odchodzi z urzędu. Miała swoje pięć minut w przestrzeni medialnej i popisała się tym, co przynosi ogromną szkodę dla wizerunku i solidarności UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Woś o prawie unijnym: nie ma pierwszeństwa przed naszą konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 07:55
- W naszej konstytucji jest jasno określone, że konstytucja ma zawsze pierwszeństwo. Prawo UE na pewno nie ma pierwszeństwa przed naszą konstytucją - mówi "Do Rzeczy" Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń