Pełnowartościową żywność sklepy przekazują potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 10:09
Szacuje się, że w Polsce rocznie wyrzuca się cztery miliony ton jedzenia. Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności ma to zmienić. Od 18 września sklepy i hurtownie o powierzchni powyżej 250 m2 muszą oddawać bezpłatnie jedzenie z krótkim terminem ważności organizacjom pozarządowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fevziie/shutterstock

mięso laboratorium 1200 free
Polscy naukowcy opracowali przepis na... "sztuczne mięso"

Dotychczas żywność z krótkim terminem ważności musiały przekazywać sklepy i hurtownie o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych. Teraz taki obowiązek spadł na mniejsze placówki.


Posłuchaj
03:20 Jedynka-27-09-2021-sygnały-dnia.mp3 Sklepy mają obowiązek przekazywać potrzebującym żywność z krótką datą ważności (Sygnały dnia/Jedynka)

 

shutterstock_orzechy 1200.jpg
Orzechy w diecie. Jakie wybrać i które są najzdrowsze?

Mecenas Maciej Chorągiewicz z Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie precyzuje, że obowiązek przekazywania produktów mają te hurtownie i sklepy, które oprócz tego, że spełniają warunek 250 metrów kwadratowych powierzchni, mają przychód ze sprzedaży produktów żywnościowych powyżej 50 procent całości przychodu. Takie placówki mają obowiązek podpisać umowę z organizacją pozarządową. Tym, którzy się nie podporządkują, grozi kara od 500 do 10 tysięcy złotych, a stawka wynosi 10 groszy od kilograma zmarnowanej żywności.

Ustawa już przynosi efekty. Monika Kabacińska z Fundacji Bank Żywności w Lublinie podkreśla, że jej organizacja potrafi na Lubelszczyźnie miesięcznie zebrać 84 tony takiej żywności. - Ta żywność trafia do dwudziestu kilku tysięcy osób - mówi.

Niektóre sieci przekazują żywność od lat. Agnieszka Kos, dyrektor ds. ochrony środowiska jednej z ogólnopolskich sieci handlowych, zwraca uwagę, że jej firma przekazuje żywność już od 2016 roku. - Tylko w 2020 roku sklepy przekazały ponad 12,4 tysięcy ton żywności dla organizacji społecznych - informuje. Produkty odbiera blisko 140 organizacji z całej Polski.

Prezes zarządu Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie Monika Zielińska podkreśla, że podarowana żywność już następnego dnia jest przekazywana podopiecznym. - Jest to żywność pełnowartościowa, a do Bractwa, w zależności od dnia, przychodzi dziennie do 300 osób - mówi. Zwraca uwagę, że potrzeby są ogromne, a nie ma nic gorszego niż śmietniki pełne wyrzuconej dobrej żywności, kiedy do organizacji przychodzą ludzie głodni.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Tomasz Maczulski

Data emisji: 27.09.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

ag


Zobacz więcej na temat: żywność odpady

Czytaj także

Każdego roku marnuje się ponad 900 milionów ton żywności

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 18:20
Indeks Marnowania Żywności Programu Środowiskowego ONZ wykazał, że 17% żywności dostępnej dla konsumentów trafia bezpośrednio do kosza.
rozwiń zwiń