"Zostałeś skierowany do odbycia kwarantanny" - uwaga na fałszywe wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:14
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy "Kwarantanna", zawierającymi informację o nałożeniu na odbiorcę rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Liudmyla Guniavaia

Posłuchaj
03:21 Jedynka/Sygnały dnia - 27.09.2021 kwarantanna "Zostałeś skierowany do odbycia kwarantanny" - uwaga na fałszywe wiadomości (Sygnały dnia/Jedynka)

 

"Prosimy o nieotwieranie linku i usunięcie wiadomości z telefonu" - czytamy w informacji opublikowanej na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Podkreślono, że w SMS-ach wysyłanych przez GIS nigdy nie są umieszczane linki, a wiadomości dotyczące nałożenia kwarantanny można zweryfikować na Internetowym Koncie Pacjenta (IKE) lub telefonicznie.

Czym jest kwarantanna?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia jej na zakażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Co do zasady trwa ona 10 dni. Przeważnie zaczyna się po tym, jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Status związany z kwarantanną można sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta. 

szczepienie 1200 free.jpg
Szczepienia przeciwko koronawirusowi - co trzeba wiedzieć

Obowiązkowej kwarantannie podlegają: osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 (kwarantanna trwa od dnia otrzymania skierowania do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu/upłynięcia 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania), osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną (10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie), osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną do upływu siedmiu dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej).

A także wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy).


Czytaj także:


Osoby objęte kwarantanną nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania (zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza). W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to lekarzowi pierwszego kontaktu, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami. Osoba objęta kwarantanną musi współpracować ze służbami, w tym z sanepidem i policją/zainstalować obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa.

Przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny.

Osoba skierowana na kwarantannę ma prawo do świadczenia chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego). Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP.

Więcej informacji pod numerem telefonu - +48 22 25 00 115.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska Karolina Rożej

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 8.40

Jedynka/gov.pl/kk

Czytaj także

Wielka Brytania zmienia zasady kwarantanny. Dobra wiadomość dla osób zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:38
Od poniedziałku rano osoby, które w Unii Europejskiej lub w USA zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii z krajów z tzw. żółtej listy nie muszą odbywać kwarantanny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zasady epidemiczne w Brukseli. Niezaszczepionych podróżnych czeka kwarantanna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 15:47
Bruksela wprowadza ograniczenia dla niezaszczepionych podróżnych z czerwonych stref na terenie Unii Europejskiej. Będzie dla nich obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna. Powodem jest pogarszająca się sytuacja epidemiczna w belgijskiej stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak rekompensaty za czas kwarantanny. Zmiany dla niezaszczepionych w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:26
"Osoby niezaszczepione na COVID-19 od 1 listopada nie będą otrzymywać rekompensaty za utracone wynagrodzenie w przypadku odbywania kwarantanny. Część ekspertów uważa to za sprawiedliwe rozwiązanie, inni postrzegają tę decyzję ministra zdrowia za wprowadzanie »obowiązku szczepień tylnymi drzwiami«" - pisze "Tagesschau".
rozwiń zwiń