Dr Marcin Zarzecki: to nasza wspólna duma - Polskiej Fundacji Narodowej i Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:36
Słuchowisko "Marzycielka" Anny Skuratowicz otrzymało główną nagrodę dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021. Słuchowisko powstało w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii". To oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 
Prezes PFN Marcin Zarzecki
Prezes PFN Marcin ZarzeckiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Posłuchaj
06:52 Jedynka/Sygnały dnia - 29.09.2021 zarzecki Dr Marcin Zarzecki: to nasza wspólna duma - Polskiej Fundacji Narodowej i Polskiego Radia (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- To jest nasza wspólna duma. Duma Polskiej Fundacji Narodowej i Polskiego Radia. Bardzo się cieszymy, że to słuchowisko zostało nagrodzone - powiedział w audycji "Sygnały dnia" prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki i dodał, że słuchowisko "Marzycielka" jest adresowane do szerokiego grona odbiorców, on sam wysłuchał go w towarzystwie swojej siedmioletniej córki.

Marzycielka 600x330.jpg
"Marzycielka" czyli najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Renka ma 11 lat, dwóch braci i psa Bulgota. Bardzo lubi jeździć na rowerze i z zapałem wykonuje eksperymenty chemiczne. Jest bardzo wrażliwa, ale trochę nieśmiała i brak jej wiary we własne siły. Pewnego ranka, w tajemniczych okolicznościach, pojawia się w jej domu Maria Skłodowska-Curie. Dziewczynka spędza w towarzystwie słynnej noblistki kilka dni pełnych przygód, dzięki czemu nie tylko dowiaduje się wiele o życiu uczonej, ale również nabiera pewności siebie.

SŁUCHOWISKA MOŻNA POSŁUCHAĆ TUTAJ

To niezwykła historia

Na zakończonym niedawno 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni można było zobaczyć film "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Film, którego stworzenie wsparła Polska Fundacja Narodowa, opowiada o jednym z najgłośniejszych wydarzeń w dziejach Żydów polskich. Obraz przedstawia ostatnie dni życia członka polskiego rządu na uchodźstwie Szmula Zygielbojma. Mężczyzna w proteście wobec bezczynności świata wobec Holocaustu, po upadku powstania w getcie warszawskim, popełnia samobójstwo.

Dr Zarzecki podkreślił, że historia Szmula Zygielbojma jest niezwykła, choć mało znana. Jak wskazał gość radiowej Jedynki, produkcja kierowana jest nie tylko do krajowej publiczności, ale również do widzów zagranicznych. - Dlatego w dużej mierze film był kręcony w języku angielskim. Zdjęcia realizowano w Warszawie, Łodzi i Londynie. W produkcji wystąpili znamienici aktorzy, wśród nich jest znany chociażby z "Gwiezdnych Wojen" Jack Roth - wskazał.

Czytaj także:

To będzie pierwszy taki film 

Polska Fundacja Narodowa razem z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, realizuje wysokobudżetowy film fabularny pt. "Raport Pileckiego". Ma on opowiadać o losach rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, autora raportów o Holocauście (tzw. raportów Pileckiego), oskarżonego i skazanego przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, którą wykonano w 1948 roku. 

- Ten film w zasadzie jest już na ukończeniu. Trwają "dokrętki" pewnych scen - wyjaśnił gość audycji "Sygnały dnia". - Miałem możliwość obejrzenia niepełnej wersji tego filmu. Jest on bardzo ciekawy, intrygujący. Opowiada historię Witolda Pileckiego poprzez pryzmat walki z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i sowieckim - dodał.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Grzegorz Jankowski i Karolina Rożej

Gość: dr Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej) 

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Zobacz więcej na temat: Polska Fundacja Narodowa

Czytaj także

46. FPFF w Gdyni. Rozmowy z twórcami i aktorami o konkursowych filmach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 11:30
Trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rozpoczął się w poniedziałek 20 września i potrwa do 25 września, kiedy podczas uroczystej gali zostaną ogłoszeni laureaci Wielkiej Nagrody Złotych Lwów. W "Magazynie bardzo filmowym" rozmawialiśmy z twórcami i aktorami wybranych filmów, które powalczą o nagrodę główną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj zwycięskie filmy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 14:15
W Teatrze Muzycznym w Gdyni zakończyła się Gala 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Do walki o statuetkę "Złotych Lwów" stanęło szesnaście polskich produkcji z minionego roku. Zwycięskim filmem okazał się dramat Wszystkie nasze strachy" w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. "Srebrne Lwy" w tym roku powędrowały w ręce twórców "Żeby nie było śladów Jana P. Matuszyńskiego. 
rozwiń zwiń