Piesi bezpieczniejsi na zebrach. Mniej wypadków na przejściach

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 10:48
Nowe regulacje dotyczące przejść dla pieszych przynoszą skutki. Od czerwca piesi wchodzący na pasy mają pierwszeństwo przed samochodem. Z danych za pierwsze trzy miesiące obowiązywania nowych przepisów wynika, że w porównaniu z 2019 rokiem liczba wypadków na zebrach zmalała o 20 proc., a ofiar o 30 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

shutterstock_kierowca zima święta 1200.jpg
Zmiany w przepisach drogowych. Dotyczą kierowców i pieszych

W ubiegłym roku odnotowano na przejściach dla pieszych 2 678 wypadków drogowych. Stanowi to 51,2 proc. wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Śmierć poniosło 197 osób (31,2 proc. ogółu zabitych pieszych), rannych zostało 2 581 osób (54,9 proc. ogółu rannych pieszych). Bezpieczeństwo piechurów ma poprawić przepis, który wszedł w życie 1 czerwca tego roku. Wprowadza on pierwszeństwo przed pojazdem dla pieszych wchodzących na pasy. Wcześniej pierwszeństwo mieli tylko piesi znajdujący się już na przejściu.

Posłuchaj
02:50 Jedynka-30-09-2021-sygnały-dnia-piesi.mp3 Przepisy o pierwszeństwie pieszych przed i na przejściach przez jezdnię ograniczyły liczbę zabitych (Sygnały dnia/Jedynka)

Komisarz Joanna Skręt z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przyznaje, że zmieniło się zachowanie kierowców. Przypomina, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

- Wydaje mi się, że sam sposób nagłośnienia zmian w przepisach i tego, żeby każdy był zainteresowany, co się zmienia, jak się zmienia i jak powinniśmy się zachować, wpłynął na zwiększenie świadomości - mówi. Jej zdaniem, zmiany bardziej wpłynęły na zachowanie kierujących. Zwraca uwagę, że nowe przepisy nałożyły pewne obowiązki również na pieszych.


. .

Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien uważnie obserwować nie tylko samo przejście, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

Nie należy omijać bądź wymijać samochodu ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym. Zbliżając się do przejścia, nie powinno się rozpoczynać manewru wyprzedzania. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia. Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.   

Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Przepisy o pierwszeństwie pieszego nie obowiązują na przejściach przez tory tramwajowe.

piesi zebra pixabay 1200x660.jpg
Kierowco, ustąp pierwszeństwa pieszemu. To teraz będzie obowiązek

Z kolei pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu.

Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych), korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

Przepisy dotyczące przejść dla pieszych obowiązują również na ścieżkach rowerowych. Tam też należy ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście i już się na nim znajdującej.       

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach to wciąż główna przyczyna potrąceń pieszych z winy kierujących. W takich zdarzeniach poszkodowanymi zostają wyłącznie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.                

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Sebastian Kwiatkowski

Data emisji: 30.09.2021 r. 

Godzina emisji: 6.46

ag

Czytaj także

Odłóż telefon i żyj. "Daje do myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 17:00
W Częstochowie, podobnie jak wcześniej w innych miastach Polski, rozpoczęła się kampania, której celem jest uświadomienie przechodniom, jak groźne może być używanie i wpatrywanie się w smartfon w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Czasami bowiem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii...
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Późne żółte” – hamulec czy gaz do dechy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:00
To pytanie setki tysięcy kierowców zadaje sobie każdego dnia, poruszając się po polskich ulicach. Czy przejazd na żółtym jest legalny? Kiedy powinniśmy postąpić wbrew kodeksowi? Czy złamanie prawa można w jakiś sposób usprawiedliwić?
rozwiń zwiń