Powstaje ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Wdówik o wsparciu dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 08:01
- To pieniądze, które mają wypełnić obszary stanowiące największe wyzwania, to 4 grupy, 4 typy działań - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, o miliardzie złotych wsparcia niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny i polityki społecznej.

- Najważniejsze systemowo i strukturalnie jest utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących - powiedział Paweł Wdówik. Zaznaczył, że nie będzie to kwotowo największa część pomocy, ale jej najbardziej potrzebują niepełnosprawni.

sh f niepełnosprawność wózek 1200.jpg
Paweł Wdówik: rząd jest zdeterminowany zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami

- Będzie jedna wypożyczalnia, zdecydowaliśmy się na współpracę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Najbardziej przekonujący był dla nas model stosowany w Niemczech, gdzie jest jeden centralny magazyn, jeden operator na całą Polskę, który zajmuje się logistyką - powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

- Dzięki wydziałom PFRONu, które są w województwach, będzie można uzyskać opinię wiążącą dla RARS, na mocy której będzie dokonane wypożyczenie sprzętu - wyjaśnił Wdówik.

Jak powiedział wiceminister, "system będzie ogłoszony do użytku w listopadzie-grudniu".

Pomoc mieszkaniowa

Dodatkowym obszarem pomocy, będzie odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe niepełnosprawnych. Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych zapowiedział utworzenie około 150-250 placówek pobytu całodobowego dla osób najciężej niepełnosprawnych.

- Obszar mieszkaniowy pochłonie 600 mln zł, 300 mln zostanie przeznaczonych na tworzenie placówek pobytu całodobowego dla osób najciężej niepełnosprawnych - powiedział Paweł Wdówik. Jak dodał, "w przeciwieństwie do DPSów, będą to placówki małe, do 20 osób" i będą gwarantowały pełny system wsparcia, dostosowany do niepełnosprawności osoby.


Posłuchaj
17:43 PR1_SD_2021_10_05-07-15-00_for_media.mp3 Paweł Wdówik: to pieniądze, które mają wypełnić obszary stanowiące największe wyzwania, to 4 grupy, najważniejsze systemowo i strukturalnie jest utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Fundusze zostaną także przeznaczone na modernizacje i dostosowanie mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz na wynajem mieszkań dla niepełnosprawnych studentów, którzy wchodzą na rynek pracy.

Program samochodowy

- Gminy będą mogły dostać środki na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych i zatrudnienie kierowcy. Drugi komponent to refundacja lub dofinansowanie pojazdu dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie są w stanie skorzystać ze standardowego samochodu - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadziła: Piotr Gociek

Gość: Paweł Wdówik (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)

Data emisji: 05.10.2021

Godzina: 07:15

pg

Czytaj także

Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Krawczyk: czekaliśmy na to od lat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 07:17
- Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 to coś, na co osoby z niepełnosprawnościami czekały od lat – powiedziała Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace nad ustawą dot. osób z niepełnosprawnościami. "Ma zmienić cały system postrzegania tej grupy obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:24
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w piątek zainicjowano prace nad projektem ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa ma pomóc w praktycznym wdrożeniu zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ratyfikowanej przez Polskę w 2012 r.
rozwiń zwiń