Prezydent: projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafi do Sejmu do końca roku
W piątek w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zainicjowano prace nad projektem ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Nowa regulacja - wraz z innymi planowanymi rozwiązaniami prawnymi - ma pomóc w praktycznym wdrożeniu zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Polska ratyfikowała ją w 2012 r.
Wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zapowiedział, że nowa ustawa "ma zasadniczo zmienić nie tylko sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce, ale ma zmienić cały system postrzegania tej grupy obywateli, którym zdarzyło się mieć jakiś rodzaj niepełnosprawności, jak i miejsca tych obywateli w kraju".
00:26 11287696_3.mp3 Niezależność osób niepełnosprawnych - MRPiPS inicjuje nowy projekt (IAR)
Wdówik podkreślił, że przygotowywany projekt to ogromna szansa na stworzenie zapisów ustawowych, które zdecydowanie kładą nacisk na prawa obywatelskie i prawa człowieka. - A wszystko, co następuje potem, jest konsekwencją tego właśnie podejścia - dodał.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego (z siedzibą w Krakowie), Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Naukową Instytut Badań Strukturalnych.
- Jest dla mnie rzeczą szalenie ważną, że w tym projekcie udało nam się zgromadzić z jednej strony bardzo mocnych przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych, czyli organizacje o dużym zasięgu, o rozpoznawalnej marce, dużej renomie i o podejściu konwencyjnym (...), czyli tym, które już nie korzysta z kategorii medycznych, opiekuńczych, ale właśnie spostrzega osobę z niepełnosprawnością jako obywatela. A z drugiej strony mamy zupełnie niesłychany team badawczo-analityczny złożony z naukowców najlepszych polskich uczelni - powiedział Wdówik.
00:28 11287696_2.mp3 MRiPS: państwo będzie wspierać osoby niepełnosprawne (IAR)
Przedstawicielka jednego z partnerów ekonomicznych projektu, profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor do spraw nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie powiedziała, że projekt jest unikatowym przykładem współpracy publiczno-społeczno-prywatnej na rzecz bardzo ważnego celu.
00:20 11287696_1.mp3 Agnieszka Chłoń-Domińczak: mamy nadzieję, że nasze doświadczenie przyczyni się do tego, że ta ustawa będzie wprowadzać trwała, stabilne i efektywne rozwiązania (IAR)
Czytaj także:
Jak informuje MRiPS, projekt przewiduje analizę faktycznej sytuacji osób z niepełnosprawnościami - przegląd i analizę wszystkich rozwiązań prawnych z zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także szerokie konsultacje społeczne z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych. To m.in. osoby z niepełnosprawnościami i ich otoczenie, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z: Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową i Fundacją Naukową Instytut Badań Strukturalnych. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele ośrodków podpisali umowę z ministerstwem.
Zakłada się, że projekt będzie realizowany od września 2021 do października 2023 r.
PAP/IAR/ jb