"Odcięcie od publicznych pieniędzy". Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 09:17
- Pan Pinior nie mógłby brać udziału w przetargach publicznych ani podjąć żadnej pracy, nawet funkcji sprzątaczki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kukiz o zapisach przyjętej ustawy antykorupcyjnej. Józef Pinior został skazany z oskarżenia za korupcję.

W połowie września Sejm uchwalił tzw. ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło Kukiz'15. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ustawę poparło PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami. Politycy PO wstrzymali się podczas głosowania.

Posłuchaj
19:25 [STUDIA]S4_(PCM) 7 październik 2021 08_15_01_for_media.mp3 Paweł Kukiz: jest ten człowiek odcięty od publicznych pieniędzy (Jedynka/Sygnały dnia)

Paweł Kukiz w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że zgodnie z ustawą, sąd nie tyle ma możliwość, co musi osobę skazaną "z pracy zwolnić i zabronić pracować od roku do 15 lat w spółkach Skarbu Państwa i komunalnych".

kukiz free 1200 (1).jpg
"Projekt ustawy ws. sędziów pokoju w październiku w Sejmie". Paweł Kukiz po spotkaniu z prezydentem

- Jest ten człowiek odcięty od publicznych pieniędzy, a fakultatywnie sąd może orzec zakaz startu w wyborach na wszelkich szczeblach - dodał.

Jak wyliczył Paweł Kukiz, w ciągu roku jest ok. 3-4 tys. osób skazanych. - Mówię o urzędnikach państwowych, radnych, samorządowcach, politykach - wskazał. Jako przykład polityka przytoczył Józefa Piniora. 

-  Pan Pinior nie mógłby brać udziału w przetargach publicznych ani podjąć żadnej pracy, nawet funkcji sprzątaczki - podkreślił Paweł Kukiz.

Gość "Sygnałów dnia" przypomniał, że "wielokrotnie Donald Tusk zapowiadał w kampaniach wyborczych potężny pakiet ustaw antykorupcyjnych i antysitwowych". - Problem w tym, że nikt na oczy tych projektów nawet nie widział - dodał.

Paweł Kukiz przyznał też, że sam jeszcze bardziej by zradykalizował przepisy i wprowadził dożywotni zakaz.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Paweł Kukiz (Kukiz'15)
Data emisji: 7.10.2021 
Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Kukiz ostro o Tusku. "Przyjechał tutaj z gotowym planem, by wszystkich skłócić, dalej kłamać"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:09
- Donald Tusk przyjechał z gotowym planem, by wszystkich tutaj spacyfikować, skłócić, ponakręcać na siebie, dalej kłamać - stwierdził lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwartkowe posiedzenie Senatu. Przepisy dot. nielegalnego przekraczania granicy i tzw. ustawa antykorupcyjna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 18:25
Nowelą, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy Unii Europejskiej, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP oraz tzw. ustawą antykorupcyjną - zajmie się Senat na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu.
rozwiń zwiń