Piotr Müller o wyroku TK ws. prymatu konstytucji: jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- Ta decyzja nie mogła być inna, to kontynuacja linii orzeczniczej Trybunału, jeszcze od czasu, gdy zasiadał w nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o ostatnim wyroku TK Piotr Müller, rzecznik rządu.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

- Ten wyrok jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne - stwierdził Piotr Müller. Jak dodał, "wyrok jest pewnego rodzaju powtórzeniem wyroków z innych krajów UE".

Orzecznictwo innych państw

- Warto podkreślić, że zarówno trybunał niemiecki, jak i czeski, francuska Rada, czy hiszpański Sąd Najwyższy, miały podobne orzeczenia - przypomniał. - Nie jest to nic nadzwyczajnego, jestem zdziwiony histeryczną reakcją opozycji - dodał.

forum tk 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Rzecznik rządu powiedział, że "nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby KE przedłużała proces akceptacji Krajowego Planu Odbudowy".

- Myślę, że niektóre słowa, które padały ze strony komisarzy czy polityków PE, odsłaniają intencje nadużywania możliwości KE - stwierdził Piotr Müller.

- Na szczęście to nigdy nie było oficjalne stanowisko KE. Liczę na to, że emocje, które wczoraj u niektórych się wzbudziły, szybko wygasną - ocenił gość Programu 1 Polskiego Radia.

Różnice w świadomości "geopolitycznej"

Jak mówił Müller, "należy rozróżnić pewne organy UE". - Rada Europejska czy przywódcy państw mają inną świadomość problemów i wyzwań. Świadomość geopolityczna jest dużo, dużo wyższa. Natomiast Parlament Europejski czy TSUE niestety rządzą się własnym harmonogramem, własną agendą polityczną - zaznaczył.

- PE lubuje się w rzeczach średnio pożytecznych lub bezużytecznych, skupia się na warstwie ideowej - tak to wygląda w UE, stąd te napięcia - ocenił.


Posłuchaj
20:07 PR1_SD_2021_10_08-07-15-00_for_media.mp3 Piotr Müller: decyzja nie mogła być inna, to kontynuacja linii orzeczniczej Trybunału, jeszcze od czasu, gdy zasiadał w nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 08.10.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"PE po raz kolejny wykracza poza swoje kompetencje". Rzecznik rządu o rezolucji dot. wolności mediów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:17
- Parlament Europejski po raz kolejny wykracza poza kompetencje przypisane mu w traktatach unijnych - ocenił w środę rzecznik rządu Piotr Müller, komentując projekt rezolucji PE pt. "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce", do którego dotarła PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała o wstrzymywaniu wypłacenia Funduszu Odbudowy: to próba budowania politycznego nacisku na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 08:08
- To jest pytanie do KE, dlaczego Polska wciąż czeka, bo nie powinna już czekać, to się niepotrzebnie przedłuża. To próba budowania politycznego nacisku na Polskę - powiedział o braku wypłat Funduszu Odbudowy, na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalewska: o wyższości konstytucji nad przepisami prawa europejskiego TK orzekał już od 2005 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:52
– Większość Polaków nie sądziła, że Trybunał Konstytucyjny może wydać inny wyrok – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska (PiS). Gościem audycji był także Paweł Kowal (PO). – Takie orzeczenie jest niezgodne z interesem obywateli – stwierdził.
rozwiń zwiń