Podatek za posiadanie psa. Powinniśmy płacić czy należy go znieść?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:47
Podatek od psa to danina, która obowiązuje w Polsce od 30 lat. Większość gmin zrezygnowała jednak z jego pobierania. - Koszty związane z zebraniem tych opłat, pokrywały się mniej więcej z wpływami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płocka. W niektórych miejscach naszego kraju ten podatek nadal obowiązuje. Dlaczego?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

urzędnik free 1200.jpg
Na czas - także przed urzędnikiem
Posłuchaj
04:44 Jedynka/Sygnały dnia - 8.10.2021 psy Czy opłata za posiadanie psa powinna obowiązywać każdego właściciela? (Jedynka/Sygnały dnia)

Zgodnie z przepisami samorządy gminne mogą obciążyć mieszkańców podatkiem od posiadania psa. Maksymalna stawka wynosi 125 zł i w przyszłym roku może nawet zostać zwiększona. Większość gmin nie pobiera jednak takiej opłaty.

- Zrezygnowaliśmy z tego podatku, ponieważ to nie były wielkie opłaty, a nie chcieliśmy obciążać naszych mieszkańców większymi kwotami. Koszty związane z zebraniem tych opłat pokrywały się mniej więcej z wpływami z tego tytułu - wyjaśnia Hubert Woźniak z Płocka.

Straż miejska sprawdza, kto płaci za psa

Podatek obowiązuje nadal m.in. w Rudzie Śląskiej. Tam za swojego pupila należy zapłacić urzędowi 72 zł rocznie.

- Jeżeli straż miejska jest na jakiejkolwiek interwencji w mieście, parku czy domu zawsze pyta, jeśli jest tam pies, czy jest odprowadzana opłata. Taką notatkę przekazuje do wydziału podatkowego, my to sprawdzamy i jeśli ktoś nie płaci, możemy dochodzić uregulowania tych opłat - tłumaczy Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W ten sposób do budżetu miasta wpływa rocznie około 200 tys. zł. Te środki przeznaczane są na miejscowe schronisko, czipowanie psów i zakup woreczków na psie odchody.

Płacić czy nie płacić?

Czy opłata za posiadanie psa powinna obowiązywać każdego właściciela? - To jest niewielka część karmy dla psa czy usług weterynaryjnych. Raczej nie patrzyłbym przez pryzmat, że to kolejny pomysł na gnębienie właścicieli psów czy generalnie podatników, tylko jako kolejne źródło dochodów dla budżetu gminy (…). Jak gmina dojdzie do wniosku, że warto, to niech pobiera - komentuje ekonomista Jarosław Neneman.

Zdaniem Pauliny Król z portalu Psy.pl taka opłata ma sens, jeśli jest mądrze egzekwowana.

- Na razie rzeczywiście to jest trudne, ponieważ brakuje ewidencji opiekunów psów i stąd wiele gmin po prostu zrezygnowało (…). Tam, gdzie obowiązuje taki podatek, jest on jak najbardziej słuszny, np. w Krakowie płaci się 36 zł - twierdzi ekspert Jedynki.

W Krakowie z opłat zwolnione są osoby, które adoptowały psa bądź jeśli ich pupil jest wykastrowany i zaczipowany. - To jest promocja przygarniania zwierząt, których ciągle mamy strasznie dużo w schroniskach, ale także walka z bezdomnością. Dlatego uważam, że taki podatek nie jest wielkim obciążeniem i pojawia się tylko kwestia, w jaki sposób powinien być ściągany - dodaje Paulina Król.

Z opłaty za psa ustawowo zwolnieni są seniorzy powyżej 65 lat, osoby niepełnosprawne oraz właściciele maksymalnie dwóch psów, którzy płacą podatek rolny.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Katarzyna Gójska Daniel Wydrych

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 7.41

DS

Czytaj także

"Zostałeś skierowany do odbycia kwarantanny" - uwaga na fałszywe wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:14
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy "Kwarantanna", zawierającymi informację o nałożeniu na odbiorcę rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chemia da się lubić?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:36
Roztwór nasycony, dysocjacja, wiązanie kowalencyjne. To tylko niektóre pojęcia z zakresu chemii, spędzające sen z oczu niejednego ucznia. Czy chemię da się polubić? Co zrobić, by nauka wzorów i reakcji stała się prosta? Warto zastanowić się nad tym zwłaszcza w dniu przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:09
Maseczki w sklepach, w komunikacji publicznej czy na poczcie. To właściwie już standard, do którego przyzwyczailiśmy się przez prawie dwa lata pandemii. Coraz częściej jednak pojawiają się osoby, które przestają stosować się do tych obostrzeń.
rozwiń zwiń