Wyższe mandaty w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:30
Osoby przekraczające prędkość i łamiące przepisy dotyczące parkowania muszą się liczyć w Niemczech ze znacznie wyższymi mandatami. Rada Federalna (Bundesrat) uchwaliła w piątek zaostrzony katalog kar, który powinien wejść w życie jeszcze jesienią.
Mandat karny. Zdjęcie ilustracyjne
Mandat karny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Warszewski/Shutterstock

W niektórych przypadkach kary za przekroczenie prędkości zostaną podwojone. W miastach mandaty za przekroczenie prędkości o 10 kilometrów na godzinę będą zaczynały się od 30 euro zamiast dotychczasowych 15 euro.

Wysokość mandatów stopniowo wzrasta, aż do maksymalnej kwoty 800 euro dla kierowców przekraczających prędkość o 70 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Poprzednio należało w tym przypadku zapłacić 680 euro.

Poza terenem zabudowanym maksymalna wysokość mandatu za to samo wykroczenie związane z przekroczeniem prędkości wzrasta z 600 euro do 700 euro.

Bardziej rygorystyczne przepisy mają również na celu lepszą ochronę pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Zamiast dotychczasowych 15 euro za "ogólne wykroczenie zatrzymania i parkowania" grozi teraz kara do 55 euro. Parkowanie na chodnikach i ścieżkach rowerowych kosztuje do 110 euro. Za jazdę po ścieżkach rowerowych będzie teraz mandat nawet do 100 euro zamiast 25 euro.

Polityk Partii Zielonych ds. ruchu drogowego Stefan Gelbhaar ma nadzieję, że więcej kontroli w połączeniu z wyższymi karami doprowadzi do zmniejszenia liczby wypadków. Jak informuje portal RND, zdaniem Gelbhaara wzrost wysokości mandatów był konieczny i jest mocno spóźniony.

Z kolei przewodniczący Stowarzyszenia Zarejestrowanych Psychologów Ruchu Drogowego dr Karl-Friedrich Voss nie przewiduje, że podwyższenie kar doprowadzi do zmniejszenia liczby wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości - pisze RND.

"Wynika to z faktu, że już dziś poziom mandatów dla kierowców o niskich dochodach jest dość wysoki", a dla pozostałych osób nowe mandaty nadal nie będą wystarczająco wysokie - twierdzi ekspert.PAP/ bml/ ap/

CZYTAJ TAKŻE:Czytaj także

Wyjazd zagraniczny - absurdalne przepisy drogowe

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 05:00
Podróżując autem poza granicę naszego kraju, warto pamiętać, że przepisy drogowe nie zawsze są takie same, jak w Polsce. Na co trzeba uważać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zero tolerancji dla młodych - są efekty!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 15:30
Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Federalny Instytut Badań Drogowych w Niemczech, wprowadzenie zakazu kierowania samochodami po spożyciu alkoholu przez młodych kierowców (osoby do 21 roku życia), przyniósł szereg istotnych zmian na lepsze!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostrada wśród gór i chmur - podróżowanie po Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 05:00
Chiny to ogromny kraj z olbrzymimi możliwościami i unikatowymi krajobrazami. Wielkie aglomeracje miejskie połączone są ze sobą autostradami, którymi chciałby przejechać się nie jeden kierowca. Zobacz jak piękna może być podróż dalekowschodnimi trasami! 
rozwiń zwiń