Błaszczak: powstaje ustawa, która będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 07:58
- Presja migracyjna wciąż jest bardzo wysoka, liczba prób sforsowania granicy utrzymuje się na tym samym poziomie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polityk mówił o zapewnieniu bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia ustawę, na mocy której na granicy polsko-białoruskiej powstanie zapora. Ma ona powstrzymać rosnącą presję migracyjną.

- Powstaje ustawa, która będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej, ogrodzenia granicy, to przedsięwzięcie, które jest przygotowywane - powiedział minister. Jak podkreślił, istnieje tymczasowe ogrodzenie, które już "uniemożliwia lub ogranicza sforsowanie granicy".


straż graniczna granica 1200 free.jpg
Padł rekord prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Było ich ponad 700

- Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna, żeby odeprzeć atak hybrydowy, z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego. Duże wsparcie jest ze strony Wojska Polskiego, chciałem podziękować żołnierzom za ich postawę - mówił szef MON.

Więcej żołnierzy

Zapowiedział, że w związku z rosnącą presją migracyjną podjął decyzję o "zwiększeniu liczby żołnierzy, którzy na co dzień patrolują granicę, wspierają Straż Graniczną".

- To trudne zadania, które żołnierze realizują na granicy. Żołnierze z 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej codziennie są na granicy poddawani presji ze strony funkcjonariuszy białoruskich. Wytrzymują tę presję, są bardzo dobrze przygotowani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Dziękuję im za służbę - powiedział Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
15:50 PR1_SD_2021_10_12-07-15-00_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: presja migracyjna wciąż jest bardzo wysoka, liczba prób sforsowania granicy utrzymuje się na tym samym poziomie (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
*** 

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"To wielka zasługa dla Polski". Szef MON dziękuje 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej za ochronę granicy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 13:25
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w święcie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, stacjonującej w Olsztynie. W swoim wystąpieniu szef MON podkreślił znaczenie wyszkolenia i liczebności polskiej armii dla zachowania bezpieczeństwa Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: wycieczki polityków na granicę były skrajnie nieodpowiedzialne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:21
- Skrajnie nieodpowiedzialne były "wycieczki" polskich polityków na granicę polsko-białoruską, w których trudno wskazać na racjonalne przesłanki. Chyba że skoncentrujemy się na stwierdzeniu, że oni są "totalni", a więc nie dbają o bezpieczeństwo Polski - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń