Nowe tendencje wśród studentów. Jakie kierunki królują?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 08:59
Kiedyś psychologia, socjologia i zarządzanie, dziś internet rzeczy, koreanistyka i komunikacja wizerunkowa. Zmiany w rankingu najczęściej wybieranych przez studentów kierunków, to wyraźny znak czasów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixaba.com

Czytaj też:
shutterstock pociąg przedział rozmowa podróż frantic00 1200.jpg
Studenci i doktoranci muszą potwierdzić ważność legitymacji. Ulga w komunikacji tylko z ważnym dokumentem

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało raport za miniony rok, w którym przedstawiono najchętniej wybierane kierunki studiów, a także te najbardziej oblegane. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się internet rzeczy - tu na jedno miejsce przypada 30 kandydatów. Niewiele mniej, bo ponad 24 osoby aplikowały na jedno miejsce na kierunku koreanistyka.


Posłuchaj
04:43 PR1_AAC 2021_10_11-06-45-42.mp3 Jakie są najchętniej wybierane kierunki studiów? ("Sygnały Dnia"/Jedynka)

 

Internet: nie tylko rozrywka, ale również sposób funkcjonowania

Przedstawiciele ministerstwa edukacji i nauki przyznają, że od dłuższego czasu obserwowany jest trend wzrastającego zainteresowania kierunkami ściśle związanymi z branżą elektroniczną i nowymi technologiami. - Tę tendencję obserwujemy już na poziomie szkół ponadpodstawowych, gdzie młodzież w zdecydowanej większości wybiera szkoły branżowe i techniczne - mówi Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. Zdaniem ekspertów takie kierunki jak "Inżynieria Internetu Rzeczy", to logiczna konsekwencja rozwoju.

- Internet jest tą aktywnością cywilizacyjną, bez której dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania na co dzień. To już nie tylko rozrywka - wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik Politechniki Warszawskiej. Technologie są fundamentem nie tylko rozwoju firm, handlu czy transportu, ale również rzeczy. - Rzeczy wymieniają się danymi, zbierają je poprzez sensory. Dane muszą być później odpowiednio przetworzone przez programy sterujące internetem rzeczy - dodaje gość "Sygnałów Dnia". Tak opracowane dane dają nam wyniki pozwalające np. projektować aplikacje.

Zobacz także:

Daleki Wschód i jeszcze dalszy kosmos

Drugie miejsce w rankingu zajęła koreanistyka. Zainteresowanie tą dziedziną wynika nie tylko z chęci zrozumienia, zyskującej na znaczeniu, lokalnej kultury, ale również z chęci pracy w coraz liczniejszych w Polsce przedstawicielstwach koreańskich konglomeratów. - Język jest taką przepustką, którą można wykorzystać, starając się o zatrudnienie - mówi dr Anna Paradowska, kierownik Zakładu Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z duchem czasu postanowiły iść również władze Uniwersytetu Śląskiego.


Czytaj też:
student akademik 1200.jpg
Nowy rok akademicki - nowe problemy mieszkaniowe studentów?

Opierając się na współpracy z takimi podmiotami jak Polska Akademii Nauk, powołały do życia kierunek o nazwie "inżynieria kosmiczna". - Jesteśmy w stanie zaopatrzyć studentów w podstawowe kompetencje, pozwalające na zaistnienie w ośrodkach badawczych, jak również na podjecie pracy w firmach zajmujących się działalnością związaną z kosmosem w kraju i za granicą - przyznaje prof. Jarosław Kozub. Mowa o takich podmiotach jak choćby NASA.

Czy dane będzie się nacieszyć?

Studenci zastanawiają się jednak, czy nowe możliwości oferowane przez polskie uczelnie nie zostaną ograniczone pandemią. Tomasz Rzymkowski nie kryje, że resort edukacji i nauki robił wszystko by przekonać rektorów do prowadzenia zajęć w trybie stacjonarnym. - Wiele uczelni nas posłuchało, ale wiele też nie posłuchało i zdecydowało się prowadzić rok akademicki w trybie zdalnym, pomimo że przesłanki na to nie wskazują - nie kryje wiceminister. Dodaje jednocześnie, że edukacja zdalna jest ostatecznością i za wszelką cenę należy starać się unikać takiego rozwiązania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Katarzyna Gójska i Karolina Rożej

Autorka materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 6.45

mg

Czytaj także

Warszawa: UW ogłosił cząstkowe wyniki rekrutacji na studia. Dwa kierunki absolutnym hitem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:35
- Około 30 tys. kandydatów zarejestrowało się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów; najwięcej zapisów było na psychologię, zarządzanie, ekonomię, finanse i rachunkowość oraz informatykę i ekonometrię - poinformował Uniwersytet Warszawski na swojej stronie internetowej.
rozwiń zwiń