Jak nie dać się oszukać w internecie? Sprawdź, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 12:17
Dla wielu z nas bycie online jest już tak naturalne, że nie zastanawiamy się nad niebezpieczeństwami czyhającymi na nas w wirtualnym świecie. A tych jest naprawdę sporo. W jaki sposób powinniśmy korzystać z komputerów i telefonów, żeby nie stracić naszych pieniędzy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EugeneEdge/shutterstock

dron free 1200.jpg
Łamiesz przepisy na drodze? Policyjny dron może to nagrać
Posłuchaj
04:50 Jedynka/Sygnały dnia - 12.10.2021 oszustwa w internecie Zagrożeniem w internecie jest nie tylko rzadsze korzystanie z urządzeń elektronicznych i tym samym mniejsza świadomość tego, że możemy paść ofiarą oszustów, ale także zbyt duża pewność siebie (Jedynka/Sygnały dnia)

Od pewnego czasu coraz częściej przenosimy nasze życie, a przynajmniej niektóre jego elementy, do wirtualnego świata. W internecie udostępniamy informacje nie tylko na swój temat, ale także piszemy o naszych bliskich czy rodzinach.

- Te informacje mogą posłużyć do ataku na nas, tj. kradzieży naszych danych osobowych, jak i do ataku na naszą gotówkę. Powinniśmy przywiązywać jakąś uwagę do tego, aby zabezpieczyć to, co publikujemy czy odwiedzamy w internecie, czyli na jakie strony wchodzimy i jakie aplikacje instalujemy - ostrzega słuchaczy Jakub Mrugalski z portalu Niebezpiecznik.pl.

Klikamy bez sprawdzenia

Wystarczy tylko jedno kliknięcie myszki i nieświadomie możemy podać oszustom nasze dane. - To nie są cyberataki czy jakieś wymyślne metody hakerskie, tylko oszustwa z wykorzystaniem różnych metod socjotechniki. Osoby, które używają komputera w pracy i w domu, część rzeczy robią całkowicie bezrefleksyjnie, przez co klikają w szkodliwe linki czy odpowiadają na szkodliwe zaczepki w internecie - zauważa Zuzanna Polak z Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK.

Zuzanna Polak dodaje, że zagrożeniem w internecie jest nie tylko rzadsze korzystanie z urządzeń elektronicznych i tym samym mniejsza świadomość tego, że możemy paść ofiarą oszustów, ale także zbyt duża pewność siebie. Dlatego warto m.in. korzystać ze specjalnych alertów.

- Działają one w czasie rzeczywistym, więc przychodzą w momencie, gdy ktoś próbuje zaciągnąć kredyt na nasze dane. Taki jeden SMS może uratować nas przed stratami finansowymi i uchronić przed nerwami czy stresem. Pomoże też anulować kredyt lub pożyczkę, której sami nie zaciągnęliśmy - wyjaśnia Joanna Charlińska z Biura Informacji Kredytowej.

Korzystać czy nie korzystać z internetu?

Jakub Mrugalski przyznaje, że w obecnych czasach nie da się uniknąć kontaktu z nowymi technologiami, ale na oszustwa narażone są też osoby, które posługują się starszymi telefonami i nie mają dostępu do sieci.

- Te rodzaje ataków, które teraz są wykonywane, dotyczą też osób nietechnicznych. Ktoś może zadzwonić na stary telefon i wyłudzić od nas informacje, podszywając się na przykład pod bank czy firmę, z której usług korzystaliśmy. Wtedy nie ma znaczenia, czy mamy zainstalowaną jakąś aplikację albo jaki mamy telefon. Atak polegał na rozmowie telefonicznej - tłumaczy Jakub Mrugalski.
Gość Jedynki jest zdania, że unikanie korzystania z nowszych urządzeń, nie jest dla nas dobre. Odcinając się od internetu, nie będziemy przecież wiedzieć, jakie rodzaje ataku mogą nam zagrażać.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 7.45

DS

Czytaj także

Podatek za posiadanie psa. Powinniśmy płacić czy należy go znieść?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:47
Podatek od psa to danina, która obowiązuje w Polsce od 30 lat. Większość gmin zrezygnowała jednak z jego pobierania. - Koszty związane z zebraniem tych opłat, pokrywały się mniej więcej z wpływami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płocka. W niektórych miejscach naszego kraju ten podatek nadal obowiązuje. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe tendencje wśród studentów. Jakie kierunki królują?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 08:59
Kiedyś psychologia, socjologia i zarządzanie, dziś internet rzeczy, koreanistyka i komunikacja wizerunkowa. Zmiany w rankingu najczęściej wybieranych przez studentów kierunków, to wyraźny znak czasów.
rozwiń zwiń