Fogiel o zaporze na granicy z Białorusią: rząd chce, by jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe i budowa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 07:56
- Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt, mam nadzieję, że jak najszybciej trafi on do Sejmu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o budowie zapory na granicy z Białorusią.

- Polska granica jest zabezpieczona tak dobrze, jak to możliwe, ale zdajemy sobie sprawę, że nigdy 100 proc. naporu nie powstrzymamy. Nie da się mieć 100 proc. skuteczności, trzeba poszukiwać nowych rozwiązań. Takim jest ta zapora - powiedział Radosław Fogiel.

Jak wyjaśnił, wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy. - Mam nadzieję, że jak najszybciej trafi do Sejmu, jutro rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, zobaczymy, czy będzie możliwe, by już na tym posiedzeniu go rozpatrywać - powiedział polityk.

Solidna zapora i system detekcji ruchu

Projekt zakłada, że na granicy z Białorusią powstanie solidna, wysoka zapora, wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu.

- Poza tymi środkami, które mamy dzisiaj, jest konieczność budowy solidnego, stałego zabezpieczenia granicy. To właśnie ta zapora, są na nią przeznaczone pieniądze w budżecie - zapewnił wicerzecznik PiS. - Rząd chce, by jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe, by jak najszybciej ruszyła budowa - dodał.


granica prowokocja by sg tt .jpg
"Przeprowadzają wywiady, nagrywają scenki". SG ostrzega o nowej prowokacji Białorusi

Odnosząc się do działań hybrydowych i propagandowych Białorusi, Radosław Fogiel zaznaczył, że wykorzystywane są ostatnio filmy, w których widać "radosnych mężczyzn śmiejących się do kamery, którzy zachęcają do przechodzenia na polską stronę granicy".

Pełne zrozumienie partnerów UE

- Debata na temat przedłużenia stanu wyjątkowego pokazała, że najtrudniej przebić się do świadomości naszej lokalnej opozycji politycznej, bo jeśli chodzi o naszych partnerów unijnych jest pełne zrozumienie - stwierdził polityk.


Posłuchaj
17:03 PR1_SD_2021_10_13-07-15-00_for_media.mp3 Radosław Fogiel: poza tymi środkami, które mamy dzisiaj, jest konieczność budowy solidnego, stałego zabezpieczenia granicy. To właśnie ta zapora, są na nią przeznaczone pieniądze w budżecie (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Grzegorz Jankowski
Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Spotkanie Kamiński-Johansson. "Zgodziliśmy się, że działania Białorusi muszą się spotkać ze stanowczą odpowiedzią"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 21:25
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson i szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński byli zgodni podczas rozmowy w Warszawie, co do konieczności stanowczej odpowiedzi wobec działań Białorusi na granicy z Polską. - Wymieniliśmy się szeregiem informacji, umówiliśmy się na dalsze kontakty - powiedział Mariusz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Padł rekord w całej historii Straży Granicznej". Ppor. Michalska o próbach nielegalnego przekroczenia granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 15:00
- Niestety odnotowaliśmy kolejny rekord, jeżeli chodzi o próby nielegalnego przekroczenia granicy. W środę było ich prawie 700 - mówiła w Polskim Radiu 24 ppor. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak: powstaje ustawa, która będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 07:58
- Presja migracyjna wciąż jest bardzo wysoka, liczba prób sforsowania granicy utrzymuje się na tym samym poziomie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polityk mówił o zapewnieniu bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń