Paweł Mucha: nie ulega wątpliwości, że musimy zapewnić szczelność polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:43
- Mamy świadomość, że presja jest ogromna, jeżeli chodzi o kwestie prób nielegalnego przekraczania granicy. Te dane na bieżąco przedstawia nam MSWiA i Straż Graniczna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta.
fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Fogiel o zaporze na granicy z Białorusią: rząd chce, by jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe i budowa

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach SG przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.

Czytaj także:

- Taka stała zapora, odpowiednio monitorowana, z wykorzystaniem technologii - to jest absolutna potrzeba. To ważna inwestycja, która będzie realizowana. Liczę na odpowiedzialną postawę Senatu - podkreślił Paweł Mucha. - Wiemy z wypowiedzi ministra Błaszczaka, że te działania są podejmowane w celu zapewnienia szczelności granicy w sposób bardzo zdecydowany - dodał.

granica białoruś wojsko mon 1200.jpg
Polacy są zgodni: to wojna hybrydowa. Zobacz wyniki sondażu ws. sytuacji na granicy z Białorusią
Posłuchaj
16:05 [PR1] PR1 (mp3) 13 październik_2021_10_13-08-15_for_media.mp3 Paweł Mucha o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Sygnały dnia/Jedynka)

Jak dodał "kwestia budowy stałej zapory na granicy wynika z doświadczenia innych państw". - Te kraje podejmowały takie działania, które potem okazywały się skuteczne - tłumaczył.

- Te działania wpływają na to, że te fale migracyjne ulegają bardzo radykalnemu ograniczeniu. Jesteśmy w okresie stanu wyjątkowego, ale wiemy, że trzeba rozumować też na przyszłość - jakie działania podjąć teraz, żeby móc powiedzieć, że zrobiliśmy maksymalnie wszystko w celu uszczelnienia granicy - stwierdził gość radiowej Jedynki.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Paweł Mucha (doradca społeczny prezydenta RP)
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 8.15

pb

Czytaj także

Szeremietiew o imigracji do Europy: trudno powiedzieć, aby istniały realne sposoby, by ją powstrzymać

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 14:44
- Pomoc na miejscu jest o tyle nieskuteczna, że to miejsce na ogół wymaga pomocy ogromnej. Nie sądzę, by jakikolwiek kraj europejski, a nawet UE, była w stanie zgromadzić takie środki - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON, pytany o sytuację na wschodniej granicy Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatki finansowe dla żołnierzy zabezpieczających granicę z Białorusią. Jest decyzja szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:27
"Każdego dnia ponad 3 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej; spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy" - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na granicy z Białorusią powstanie wysoka zapora. Szef MSWiA: rząd przyjął projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:42
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez jego resort.
rozwiń zwiń