VI Polonijne Forum Biznesu w Irkucku. "Na tym fundamencie budujemy przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 07:00
Udział w wydarzeniu, będącym okazją do spotkań biznesowych, zapowiedzieli przedsiębiorcy z Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Gościem specjalnym będzie ambasador Polski w Rosji, Krzysztof Krajewski.
Krzysztof Krajewski
Krzysztof KrajewskiFoto: gov.pl

Posłuchaj
03:45 Jedynka/Sygnały dnia - 14.10.2021 irkuck VI Polonijne Forum Biznesu w Irkucku (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Organizator Polonijnego Forum Biznesu, Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek wytłumaczył, że w tej części świata w każdej branży działają przedsiębiorcy związani z Polonią. - Polacy prowadzą sklepy, biura turystyczne, tartaki i masarnie - wymienił polski dyplomata.

Z uczestnikami Forum spotkają się ambasadorowie krajów Unii Europejskiej, których zaprosił ambasador Polski w Rosji, Krzysztof Krajewski. - W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w ramach podróży po Rosji ambasadorowie odwiedzą jedynie Irkuck. Wykorzystałem tę okazję, aby przed rozpoczęciem oficjalnego programu z grupą moich kolegów, ambasadorów, spotkać się z polskim biznesem - wskazał.

- Niedawno byłem w Kaliningradzie. Oczywiście, usytuowanie Kaliningradu i jego bliskość do Polski ma inny zupełnie charakter, inne znaczenie, ale wszędzie, gdziekolwiek byłem, mówiono mi o tych bliskich kontaktach gospodarczych, które przynoszą wymierny efekt, zarówno stronie rosyjskiej, jak i stronie polskiej. Pomimo sankcji, kontrsankcji jest obszar współpracy, który powoduje, że saldo obrotów między Polską a Rosją jest bardzo dobre - dodał.

Krajewski zaznaczył, że jest bardzo dumny z działań konsulatu RP w Irkucku. - Podkreślamy znaczenie, jakie przywiązujemy do tego miejsca. Pamiętamy o naszych rodakach, których dramatyczne losy, deportacje, zmusiły do życia w tych trudnych warunkach. To jest fundament naszej tu obecności, ale na tym fundamencie budujemy przyszłość - powiedział.


Czytaj także:


Niezwykły znaczek

1200 dmitrij muratow forum.jpg
Polska składa gratulacje laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. Krzysztof Krajewski spotkał się z Dmitrijem Muratowem

W środę (13.10) w irkuckim Muzeum Dekabrystów zaprezentowano znaczek pocztowy z wizerunkiem polskiego zesłańca i badacza Michała Jankowskiego. W XIX wieku w tym miejscu przedstawiciele rosyjskiej inteligencji spotykali się z wybitni polskimi badaczami, w tym z odkrywcami syberyjskiej fauny i flory: Benedyktem Dybowskim, Janem Czerskim i bohaterem historycznego znaczka - Michałem Jankowskim.


- Ten znaczek jest dla syberyjskiej Polonii świadectwem, że Polska nie zapomina o swoich synach - powiedział organizator uroczystości Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek. Dyplomata przypomniał życiorys urodzonego w 1842 roku w Złotorii niedaleko Tykocina powstańca styczniowego, a później badacza Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu Michała Jankowskiego.

Uczestniczący w prezentacji ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski podkreślił, że znaczek pocztowy jest elementem promocji historii, ponieważ skłania odbiorców za granicą do zainteresowania się życiorysem bohatera i dziejami naszej ojczyzny.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Krzysztof Świątek i Daniel Wydrych

Autor materiału: Maciej Jastrzębski

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 6.45

Jedynka/IAR/kk

Czytaj także

"Świadectwo, że Polska nie zapomina". W Irkucku zaprezentowano znaczek z wizerunkiem Michała Jankowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:34
W Irkucku na Syberii zaprezentowano znaczek pocztowy z wizerunkiem polskiego zesłańca i badacza Michała Jankowskiego. W uroczystości wzięli udział: działacz irkuckiej Polonii, ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski i przedstawiciele władz Irkucka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Irkucku rozpoczyna się Polonijne Forum Biznesu. To już szósta edycja

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 04:49
Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedsiębiorcy z Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Gościem specjalnym będzie ambasador Polski w Rosji, Krzysztof Krajewski.
rozwiń zwiń