Michał Kurtyka: proponujemy półtora miliarda złotych wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:48
- Chcemy, aby grupy społeczne, które są dzisiaj w takiej sytuacji, że koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z tego skorzystać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odnosząc się do propozycji ministerstwa, by wspierać zakup energii przez polskie rodziny.

1 mld 500 mln zł pomocy

Gość audycji został zapytany o planowaną pomoc rządu w związku z rosnącymi cenami energii. - Rozwiązania, które proponujemy, to 1 mld 500 mln zł. Obejmą prawie co 5 gospodarstwo w Polsce - powiedział minister.

- Bardzo zależy nam na tym, aby szczególną troską objąć te gospodarstwa, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji dochodowej - zaznaczył Michał Kurtyka. Mówił o emerytach, rencistach, rodzinach - którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

- To rozwiązania, które jak najszybciej powinny trafić do Sejmu i do Polaków, w związku z tym zależy mi na tym, aby to było szybko procedowane i żeby takie wsparcie dla odbiorcy wrażliwego mogło jak najszybciej do polskich rodzin trafić - dodał.


gazprom free 1200.jpg
Gazprom szantażuje Europę. Ceny gazu szybują, podczas gdy Nord Stream 2 czeka na certyfikację

Jak mówił Michał Kurtyka, "pakietowi działań finansowych bezpośrednio ukierunkowanych na odbiorcę wrażliwego, muszą towarzyszyć rozwiązania o charakterze niefinansowym". Wyjaśnił, że będzie to specjalna ochrona konsumenta w okresie zimowym - Nie będzie można wtedy wyłączyć prądu - zaznaczył. Przewidziano także wsparcie dla sprzedawców energii, by mogli rozłożyć zaległości klientów w czasie.

. .

Kryzys energetyczny w Europie

Minister wyjaśnił, że rosnące ceny energii są ściśle związane z działaniami geopolitycznymi.

- Mamy do czynienia z kryzysem energetycznym w Europie, kryzysem, który w wielu miejscach jest niestety na własne życzenie - mówił Kurtyka. - Jako Polska bardzo mocno to akcentowaliśmy – mówiliśmy, że nie możemy iść w stronę uzależnienia regionu od gazu z Rosji - zaznaczył.

- Nie zgadzamy się na NordStream2, uważamy, że to jest gazociąg, który posłuży Federacji Rosyjskiej i Gazpromowi do szantażowania Europy, już służy i służył zanim powstał, spełniają się czarne scenariusze, bo stał się przedmiotem gry - ocenił minister klimatu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
20:49 [STUDIA]S4_(PCM) 2021_10_15 07_15_08_for_media.mp3 Michał Kurtyka: proponujemy półtora miliarda złotych wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

17 mld złotych z KPO na poprawę jakości powietrza. Kurtyka: to potężny impuls inwestycyjny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 20:19
Kilkanaście miliardów złotych na poprawienie jakości powietrza w Polsce - o takich zapisach Krajowego Planu Odbudowy mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podczas Kongresu 590 polityk wziął udział w debacie "Unijny Zielony Ład, co oznacza dla biznesu?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacja energetyczna. Michał Kurtyka: musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 08:53
- Nasze bloki energetyczne oparte o węgiel są już mocno przestarzałe. Docierają do kresu swojej żywotności. Stajemy przed tym, że musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze. Transformacja energetyczna jest tutaj logiczna - powiedział w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
rozwiń zwiń