Anna Gembicka o kodeksie rolnym: zapewni większą stabilność gospodarstwom

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:31
- Kodeks rolny pozwoli w pewien kompleksowy sposób uregulować wszystkie kwestie związane z prowadzeniem działalności rolniczej - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Gembicka odniosła się do wywiadu, jakiego prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił tygodnikowi "Sieci". Jednym z tematów rozmowy było polskie rolnictwo.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi wskazała, że kodeks rolny (jeden z elementów Polskiego Ładu dla wsi, mającego za zadanie regulować podstawowe prawa związane z gospodarowaniem rolnym w kraju) "ma być dokumentem, który pozwoli w pewien kompleksowy sposób uregulować wszystkie kwestie związane z prowadzeniem działalności rolniczej".

Posłuchaj
12:00 Jedynka/SD Gembicka 18.10.mp3 Anna Gembicka o kodeksie rolnym: zapewni większą stabilność gospodarstwom (Sygnały dnia/Jedynka)
 

- Będzie to analogiczny dokument do takich, jakie funkcjonują już w innych krajach - podkreśliła. - Zapewniają one większą pewność i stabilność gospodarstwom rolnym, które eliminują takie absurdy, które się pojawiały w Polsce, kiedy na przykład rolnik dostawał mandat za to, że kogut pieje - zaznaczyła.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock rolnictwo free 1200 (1).jpg
Polski Ład dla polskiej wsi. Znamy propozycje nowych rozwiązań

"Warto swoje produkty sprzedawać bezpośrednio"

Wiceszefowa rolnictwa i rozwoju wsi odniosła się także do kwestii pomocy dotyczącej bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Wskazała, że "z jednej strony, są to działania wspierające finansowo". - Tworzenie nowych targowisk, miejsc sprzedaży, zieleniaków warzywniaków - wymieniła.

- Z drugiej strony, to jest także obowiązek dla samorządów, aby w każdej gminie zostało wyznaczone takie miejsce, w którym rolnicy w wyznaczone dni bez opłaty targowej będą mogli sprzedawać swoje produkty - zaznaczyła. 

Jak podkreśliła, rozszerzeniem rolniczego handlu detalicznego obóz rządzący "chce pokazywać rolnikom, że to jest opłacalne, że warto swoje produkty czy też przetworzone produkty sprzedawać bezpośrednio". - W związku z tym zwiększyliśmy limit dochodów nieopodatkowanych do 100 tys. złotych - powiedziała.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćAnna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 8.15

jb

Czytaj także

Producenci jabłek w trudnej sytuacji: niskie ceny skupu, nie pomaga mały eksport

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 10:56
Sytuacja na rynku jabłek jest trudna, cena skupu jabłek przemysłowych jak i deserowych jest niska, eksport jest mały - poinformował PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenia rolnicze: rolnicy chcą systemu taniego, powszechnego, gwarantowanego przez państwo

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 11:16
W najbliższy wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Wsi i Rolnictwa; głównym tematem będzie system ubezpieczeń upraw i zwierząt - poinformował przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń