"Nie jesteśmy dla siebie wystarczająco ważni". Czy właśnie dlatego chorujemy?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:40
Stres dzielimy na dobry i zły. Pierwszy mobilizuje nas do działania, natomiast ten drugi może prowadzić do wielu poważnych problemów. W codziennym pędzie zapominamy przecież o swoich potrzebach i komforcie, co prędzej czy później odbija się na naszym zdrowiu. W jaki sposób powinniśmy zadbać o siebie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Space_Cat

Kobieta drzemka sen 1.jpg
Brak snu. Czy to powód do niepokoju?
Posłuchaj
04:26 Jedynka/Sygnały dnia - 18.10.2021 choroby Jeżeli zamierzamy zadbać o nasze zdrowie, ważna jest regularna profilaktyka, która niestety dla niektórych osób nadal jest tematem tabu (Jedynka/Sygnały dnia)

Dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradnik Zdrowia Publicznego w Narodowym Instytucie Onkologii przyznaje, że choroby autoimmunologiczne biorą się z trudnych sytuacji. - Jeżeli mamy predyspozycje do jakiejś choroby, to zapewne może uaktywnić się w naszym organizmie, kiedy spada nasza odporność, czyli taka bariera chroniąca przez zagrożeniami - mówi ekspert Jedynki.

Jakie są podstawowe błędy?

Na co dzień często nie dbamy o siebie. - Nie dojadamy, nie nawadniamy organizmu, nie ruszamy się, żyjemy w bardzo trudnych relacjach społecznych, m.in. w pracy doświadczamy mobbingu i nie dosypiamy. Lekceważymy też objawy czysto psychosomatyczne czy już czysto chorobowe, kiedy podkrwawiamy lub mamy problemy związane np. z węzłami chłonnymi i tłumaczymy sobie, że pewnie jesteśmy przeziębieni i jest to naturalne - wymienia dr Mariola Kosowicz.

- Za dużo sobie tłumaczymy różnych rzeczy, ale myślę, że wiem dlaczego. Z tego powodu, że nie mamy czasu dla siebie i nie jesteśmy dla siebie wystarczająco ważni. Na co dzień widzę w szpitalu ludzi, którzy mówią, że bardzo żałują, że ktoś im nie przemówił do rozsądku i nie wysłał na pewne badania - dodaje.

Pamiętajmy o regularnej profilaktyce

Dlatego ważna jest regularna profilaktyka, która niestety dla niektórych osób nadal jest tematem tabu. Ida Karpińska wyleczyła dziesięć lat temu raka szyjki macicy i podkreśla, że w życiu trzeba zachowywać się jak w samolocie.

- Żeby ratować innych, najpierw musimy sobie założyć maskę, a dopiero później możemy pomagać innym. Tak samo jest z nami, najpierw musimy zadbać o siebie, a dopiero później możemy odhaczać z tej listy wszystkie ważne rzeczy. Dlatego profilaktyka jest bardzo ważna, a informacja i wiedza powinny iść zaraz za nią - twierdzi Ida Karpińska.

Naszej czujności nie powinna usypiać także pozytywna diagnoza. - Nie jest tak, że badałam się dziesięć lat, nic nie było, to teraz sobie odpuszczam, bo pewnie już nic nie znajdę. Nie! Najważniejsza jest regularność - przyznaje Ewa Bulisz, która wygrała walkę z rakiem piersi.

- Profilaktyka to również zastanowienie się nad paleniem papierosów i zadbanie o nasze życie intymne, tj. czy potrafimy poprosić naszego partnera o badania na przykład w kierunku HPV (…). Wszędzie musi być włączony rozum, a nie myślenie, że może nam się uda - zauważa dr Mariola Kosowicz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina RożejKatarzyna Gójska

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 7.44

DS

Czytaj także

VI Polonijne Forum Biznesu w Irkucku. "Na tym fundamencie budujemy przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 07:00
Udział w wydarzeniu, będącym okazją do spotkań biznesowych, zapowiedzieli przedsiębiorcy z Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Gościem specjalnym będzie ambasador Polski w Rosji, Krzysztof Krajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmłodsza antena Polskiego Radia - Polskie Radio Kierowców świętuje rok!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 09:03
16 października 2020 roku w eterze pojawiło się pierwsze w Polsce całodobowe radio adresowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych - Polskie Radio Kierowców. Program jest dostępny poprzez aplikację w technologii DAB+ oraz w internecie. Z okazji pierwszych urodzin PRK studio "Sygnałów dnia" odwiedziła redaktor naczelna tej anteny Edyta Poźniak.
rozwiń zwiń