"Prawie 4000 nowych przypadków zakażenia". Wicemin. zdrowia o sytuacji epidemicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 07:18
- Nie mam dobrych wiadomości, mamy prawie 4000 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, dokładnie 3931 nowych osób zostało zakażonych COVID-19 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

- Jeśli porównamy to do ubiegłego wtorku, to wzrost o prawie 85 proc., widzimy, że trend wzrastający utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, niestety 64 osoby zmarły, te liczby powinny przemawiać do wyobraźni, osoby, które wahają się przed szczepieniem, powinny natychmiast udać się do punktu szczepień - mówił Waldemar Kraska.

- Jest jeszcze jedna bardzo niepokojąca liczba, mnie jako lekarza, w ciągu ostatniej doby 328 osób dodatkowo zostało przyjętych do polskich szpitali, zajęte są 3592 łóżka przez pacjentów z COVID-19. Przybywa nie tylko zakażonych, ale i tych, którzy muszą być hospitalizowani - dodał wiceminister.

Maseczka, dezynfekcja, dystans


shutterstock 1200 szkoła.jpg
Ile przedszkoli i szkół pracuje stacjonarnie? Najnowsze dane MEiN

Jak zaznaczył gość audycji, jeśli spojrzymy na polskie ulice, to, jak zachowujemy się w środkach komunikacji, w sklepach, supermarketach, nie dziwmy się, że jest tyle nowych przypadków. - Zapomnieliśmy o podstawowych zasadach, maseczce, dezynfekcji, dystansie – to najprostszy, najtańszy środek, by ustrzec się przed zakażaniem koronawirusem - podkreślił wiceminister zdrowia.

. .

Waldemar Kraska mówił także o niepokojącym trendzie unikania testów na COVID-19.

- Osoby, które mają objawy - kaszel, gorączkę, objawy przeziębieniowe, grypowe, nie chcą poddać się testom na COVID-19, mam takie sygnały od lekarzy rodzinnych. To bardzo zła metoda, po kilku dniach objawy nasilają się, pacjenci trafiają do szpitali w zdecydowanie gorszym stanie, niż to było w poprzedniej fali - wyjaśnił minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
13:57 PR1_SD_2021_10_19-07-15-00_for_media.mp3 Waldemar Kraska: zapomnieliśmy o podstawowych zasadach, maseczce, dezynfekcji, dystansie – to najprostszy, najtańszy środek, by ustrzec się przed zakażaniem koronawirusem (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia) 

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi". Dr Tomasz Karauda o restrykcjach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 18:55
- Byłbym po stronie tego, że w momencie, gdy wypełniają się oddziały zakaźne, to trzeba wprowadzić ograniczenia, by chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi i resztę społeczeństwa przed paraliżem ochrony zdrowia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi. - Prawo do leczenia mają nie tylko ludzie, którzy się nie szczepią, ale wszyscy - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzisiejsze dane to już bardzo szybko migająca czerwona lampka". Wiceminister zdrowia o wzroście zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 07:51
- Przekroczyliśmy granicę 2000 zakażeń dziennie, mamy 2085 przypadków. Jeśli porównamy to do ubiegłej środy, to jest to wzrost o 70 proc. Czwarta fala zdecydowanie przyspiesza, wczoraj 33 osoby zmarły - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń