Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. "Większa szansa na ograniczenie zakażenia"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:39
W tym tygodniu poznamy decyzję Rady Medycznej o dopuszczeniu możliwości przyjęcia trzeciej dawki szczepionki COVID-19. Rekomendacja ma dotyczyć osób powyżej 18. roku życia. - To dobry kierunek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych na Mazowszu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Microgen

Waldemar Kraska PR1 1200.jpg
"Prawie 4000 nowych przypadków zakażenia". Wicemin. zdrowia o sytuacji epidemicznej
Posłuchaj
04:23 Jedynka/Sygnały dnia - 19.10.2021 szczepienia Czy dodatkowe szczepienie może mieć jakiekolwiek negatywne konsekwencje? Zdaniem dr Grażyny Cholewińskiej-Szymańskiej to niemożliwe (Jedynka/Sygnały dnia)

Europejska Agencja Leków wydała taką rekomendację już dwa tygodnie temu. Dawka przypominająca podawana jest osobom, które przeszły pełne szczepienie na koronawirusa. Obecnie mogą ją otrzymać osoby, które ukończyły 50. rok życia oraz pracownicy ochrony służby zdrowia, mający bezpośredni kontakt z pacjentami. Lada dzień ten katalog ma zostać poszerzony.

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska zauważa, że trzecia dawka rekomendowana jest przez światowe i europejskie organy jako niezbędna i uzupełniająca. - Ona powinna być dla wszystkich, bo tak właściwie jest zarejestrowana - wyjaśnia.

Dlaczego potrzebna jest trzecia dawka?

Przedstawiciel Rady Medycznej przy Premierze RP dr Konstanty Szułdrzyński potwierdził, że trwają prace nad wydaniem rekomendacji. - Ta decyzja była spodziewana od dłuższego czasu - przyznaje prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych.

- Całe moje wykształcenie zakaźne i bardzo długi okres pracy wskazuje na to, że szczepionki zabite, do których należą także wszystkie te, mające nas chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2, podawane są w cyklu obejmującym trzy dawki szczepionki. Za trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 przemawia chociażby fakt, że przeciwciała, które generowane są przez dwie dawki szczepionki, utrzymują się na dosyć wysokim poziomie, ale przez relatywnie krótki czas - twierdzi prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Prof. Włodzimierz Gut zauważa, że podanie trzeciej dawki jest wzmocnieniem dotychczasowych szczepień. - Mocniejsza odpowiedź to większe szanse na ewentualne ograniczenie zakażenia - tłumaczy.

Nie ma możliwości przedawkowania

Czy dodatkowe szczepienie może mieć jakiekolwiek negatywne konsekwencje? Zdaniem dr Grażyny Cholewińskiej-Szymańskiej to niemożliwe.

- Nie ma możliwości przedawkowania. Szczególnie szczepionki mRNA są tak zaprojektowane, że organizm ludzki właściwie sam reguluje jakby odpowiedź poszczepienną. Układ immunologiczny doskonale wie, ile jest w stanie wydobyć z siebie odporności. Nie są to produkty o takim działaniu jak leki, które skumulowane nieodpowiednio lub w zbyt dużej dawce mogą powodować szkody - zwraca uwagę ekspert Jedynki.

Należy dodać, że po ewentualnej decyzji o dopuszczeniu trzeciej dawki dla osób pełnoletnich certyfikaty covidowe wydane po przyjęciu pełnej dawki szczepionki nie przestaną być honorowane.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel WydrychPiotr Gociek

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 6.46

DS

Czytaj także

Rośnie liczba dzieci z ciężkimi zakażeniami dróg oddechowych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:20
We wrześniu na grypę zachorowało 370 tys. osób. Coraz częściej spotyka to również dzieci. Do lekarzy każdego dnia trafiają mali pacjenci z ciężkim zakażaniem górnych dróg oddechowych, wywołanym przez tzw. wirus RSV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogromny problem studentów". Część uczelni nadal pracuje zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:54
Rok akademicki ruszył i wiele uczelni pracuje w trybie stacjonarnym, ale wciąż w niektórych szkołach wyższych nawet ćwiczenia i laboratoria odbywają się zdalnie. - Brak możliwości uczestniczenia w edukacji stacjonarnej budzi nasz ogromny niepokój - mówi Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń