Czternasta emerytura. Maląg: trafi do ponad 9 mln emerytów i rencistów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:48
- Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ponad 9,1 mln emerytów i rencistów. Seniorzy nie muszą wykonywać żadnych ruchów, aby ją otrzymać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
emerytura cash east news 1200.jpg
Czternasta emerytura. Zobacz, kiedy i na jakich zasadach będzie wypłacana

W poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przekazała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października.

Marlena Maląg przyznała, że "czternasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które jest uzależnione od wysokości dochodu danego emeryta". - Zakładamy próg dochodowy 2900 zł. Seniorzy nie muszą wykonywać żadnych ruchów, aby ją otrzymać. Wyniesie ona 1250,88 zł brutto - przypomniała.

Posłuchaj
17:05 mp3_for_media.mp3 Marlena Maląg: trafi do ponad 9 mln emerytów i rencistów (Sygnały dnia/Jedynka)

- Osoby, które przekraczają 2900 zł brutto otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł  - przyznała Maląg.

. .

Minister rodziny i polityki społecznej zauważyła, że "czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ponad 9,1 mln emerytów i rencistów". - W pełnej wysokości będzie przysługiwać blisko 8 mln świadczeniobiorców. Nie trzeba składać żadnych wniosków, aby otrzymać czternastkę. Na konto, razem z terminem wpłaty emerytury, zostanie ona przekazana w czwartym kwartale - dodała.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadził: Grzegorz Jankowski

GośćMarlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 8.15

dn

Czytaj także

"Wprowadzamy rozwiązania, które pozwolą na spokojną jesień życia". Marlena Maląg o polityce senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 07:50
- Tylko w tym roku pakiet emerytalny (Emerytura Plus, tworzenie domów, klubów seniora czy program skierowany do organizacji pozarządowych - Aktywni Plus) to jest dodatkowe 36 mld złotych, które trafi do emerytów. W tym trudnym czasie wychodzenia z pandemii jest jeszcze dodatkowa tarcza antykryzysowa - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 
rozwiń zwiń