Leżakowanie w przedszkolu. Czy powinno się z niego zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:31
Ramowy plan dnia w każdym przedszkolu wygląda podobnie - śniadanie, zajęcia i zabawa, obiad, leżakowanie, zajęcia i zabawa, podwieczorek. Jeden z elementów - poobiednia drzemka - budzi wiele, skrajnych, emocji. Coraz częściej rodzice dzieci nie chcą, by maluchy spały w ciągu dnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CroMary/shutterstock.com

Posłuchaj
04:31 Jedynka/Sygnały dnia - 22.10.2021 leżakowanie Gorący temat: leżakowanie w przedszkolu. Czy powinno się z tego zrezygnować? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Przedszkolanka, pani Magdalena, przyznała, że leżakowanie to gorący temat. Wielu opiekunów nie życzy sobie, by ich pociechy spały w przedszkolu. Twierdzą, że to komplikuje im dalszą część dnia - dzieci mają problemy z zaśnięciem wieczorem, budzą się w nocy. Według rodziców czas przeznaczony na odpoczynek można by spożytkować lepiej. 

- Dzieci, szczególnie te, które chodzą do żłobka, i te, które są w młodszych grupach w przedszkolu, mają naturalną potrzebę odpoczynku w ciągu dnia - zauważył Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i wskazał, że duża liczba aktywności sprawia, że maluchy po kilku godzinach w placówce są po prostu zmęczone. Zwrócił również uwagę, że poobiedni odpoczynek to element obecny w placówkach dla najmłodszych od wielu lat.

przedszkole1200/shutter
Pierwsze dni w przedszkolu. Jak przygotować dziecko do zmian?

Jednocześnie Pawlak podkreślił, że zasady obowiązujące w przedszkolach powinny odpowiadać oczekiwaniom rodziców. Stwierdził, że nie można powiedzieć, że leżakowanie to "powszechna kość niezgody" między rodzicami a właścicielami/dyrektorami placówek, ale - tak jak wszystkie problemy - i ten, jeśli się pojawi, należy rozwiązać na drodze mediacji. 


Czytaj także:


"Dzieci generalnie mało odpoczywają"

- Gdy mówimy "przedszkolak", tak naprawdę musimy pamiętać, że mówimy o dzieciach, które mają trzy lata, ale także o takich, które tych lat mają sześć czy siedem. Dzieci mają różne zapotrzebowanie na drzemkę w ciągu dnia. Większość trzylatków i czterolatków da radę pójść w ciągu dnia "w kimkę", ale dzieci starsze mogą mieć z tym już duży kłopot - wyjaśniła psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Piotrowska zaznaczyła, że generalnie dzieci w dzisiejszych czasach mają zbyt wiele zadań i zbyt mało czasu na odpoczynek. - Śpią zbyt krótko, zbyt małą liczbę godzin - zaznaczyła. 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci roczne i dwulatki powinny mieć zapewniony sen dobrej jakości trwający od 11 do 14 godzin na dobę (włączając w to drzemki). Dzieciom trzy- i czteroletnim należy się od 10 do 13 godzin dobrej jakości snu na dobę, wliczając w to drzemki.


. 

PAP/Marta Sitkiewicz


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Katarzyna Gójska Daniel Wydrych

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 7.40

kk

Czytaj także

"Nie jesteśmy dla siebie wystarczająco ważni". Czy właśnie dlatego chorujemy?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:40
Stres dzielimy na dobry i zły. Pierwszy mobilizuje nas do działania, natomiast ten drugi może prowadzić do wielu poważnych problemów. W codziennym pędzie zapominamy przecież o swoich potrzebach i komforcie, co prędzej czy później odbija się na naszym zdrowiu. W jaki sposób powinniśmy zadbać o siebie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można uzależnić się od seriali? Okazuje się, że bardzo łatwo!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:53
- Początkowo jest zawsze wyparcie, że mnie to nie dotyczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Marcysiak z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Czy seriale mogą faktycznie uzależniać? Jakie są tego pierwsze objawy? Dlaczego tak bardzo chcemy je oglądać?
rozwiń zwiń