"Daję Henrykowi Kowalczykowi spory mandat zaufania". Marek Sawicki o nowym ministrze rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 08:52
- Henryka Kowalczyka oceniam dobrze, ma duże doświadczenie polityczne, problemy w rolnictwie diagnozuje prawidłowo. Oczekuję aktywnego działania z jego strony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Marek Sawicki.

YouTube/PolskieRadio

mid-21a26481-2.jpg
Rosnące ceny nawozów, ASF, budowa holdingu spożywczego. Nowy minister rolnictwa o wyzwaniach dla polskiej wsi

W ramach rekonstrukcji rządu, prezydent odwołał we wtorek Grzegorza Pudę z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Na ten urząd powołał Henryka Kowalczyka, który został też wicepremierem. O nominacji na szefa resortu mówił na antenie radiowej Jedynki poseł PSL Marek Sawicki. 

- Po kilku latach rządzenia Morawiecki doszedł do wniosku, że ekipę ma za słabą i musi ją wzmocnić czterema nowymi ministrami - skomentował polityk. - Z całej tej czwórki Henryka Kowalczyka oceniam dość dobrze. Jest doświadczony parlamentarnie i ministerialnie. Jak słucham jego wywiadów, to problemy w rolnictwie diagnozuje prawidłowo - powiedział.

Posłuchaj
17:39 S4_PCM_20211027061453(8112) (online-audio-converter.com).mp3 Marek Sawicki (PSL) o nominacji Henryka Kowalczyka na stanowisko ministra rolnictwa (Sygnały dnia/Jedynka)

Zaznaczył, że choć Kowalczyk nie jest rolnikiem, to ma nadzieję, że "jego matematyczne wykształcenie pozwoli mu pokazać premierowi, jak bardzo rolnicy i polska wieś przez ostatnie lata zubożała". 

- Daję spory mandat zaufania wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi - zaznaczył. - Ranga wicepremiera podnosi także rangę problemów polskiej wsi. Mam nadzieję, że nareszcie po 6 latach PiS zrealizuje te 7 zadań dla polskiej wsi, które już wiele razy zapowiadał - podkreślił. 

Zwrócił uwagę na trzy podstawowe problemy: ASF, drożyznę nawozów i sprawy związane z ochroną środowiska. - Oczekuję aktywnego działania ze strony nowego ministra - powiedział.

Marek Sawicki przypomniał też, że PSL wnioskowało o odwołanie byłego już ministra Grzegorza Pudy. - 90 proc. rolników nie wiedziało przez ostatni rok, kto jest ministrem rolnictwa, więc tego działania było po jego stronie mało - ocenił.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 8.15

kp

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. Znamy nazwiska nowych ministrów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 15:03
Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach, jakie zajdą w rządzie. Przedstawił nowych ministrów rolnictwa, klimatu i rozwoju oraz ogłosił utworzenie kolejnego resortu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego mocną stroną jest wszechstronność". Szef sejmowej komisji rolnictwa o Henryku Kowalczyku

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 05:02
Przewodniczący komisji rolnictwa w obu izbach parlamentu pozytywnie odnieśli się do rekonstrukcji rządu, która objęła między innymi urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowym szefem resortu został Henryk Kowalczyk. Dodatkowo będzie on też pełnił funkcję wicepremiera.
rozwiń zwiń