Rozpoczął się sezon grzewczy. Uwaga na niebezpieczny tlenek węgla!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 09:24
Gdy robi się zimno, w naszych domach zaczynają działać różnego rodzaju grzejniki olejowe, dmuchawy ciepłego powietrza czy tradycyjne kominki. Problem w tym, że nie zawsze są to urządzenia, które działają właściwie i nie zawsze sprawne są nasze przewody wentylacyjne.  
Czujka tlenku węgla
Czujka tlenku węglaFoto: Phonlamai Photo/shutterstock.com

Posłuchaj
03:46 Jedynka/Sygnały dnia - 27.10.2021 czad Rozpoczął się sezon grzewczy. Uwaga na niebezpieczny tlenek węgla! (Sygnały dnia/Jedynka)

 

3,5 tys. - tyle razy od początku roku strażacy wyjeżdżali, by ratować ofiary zatrucia czadem. 31 osób zmarło.

- Jedna osoba to pierwsza ofiara sezonu grzewczego, który właśnie się rozpoczął - powiedział w Programie 1 bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej i dodał, że od 1 października strażacy w całym kraju interweniowali już 161 razy w związku z tlenkiem węgla.

Każdego roku z powodu zatrucia czadem umiera niemal sto osób. - Powodem jest najczęściej brak świadomości i dbałości właścicieli domów o właściwy stan przewodów kominowych - wskazał kominiarz i rzecznik Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos. 

Jak uchronić się przed tragedią?

Do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - kontrole takie powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, a w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. - co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

czujka.jpg
Ponad 530 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia

W przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być natomiast wykonywane co najmniej raz na pięć lat.

Niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno - co najmniej raz na trzy miesiące; w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych - co najmniej raz na sześć miesięcy.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w wyżej wymienionych obiektach lub ich częściach powinno odbywać się natomiast co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

. 

PAP/Maria Samczuk/Adam Ziemienowicz

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla.

Czytaj także:

***

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.

Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

. 
PAP/Maria Samczuk

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina RożejGrzegorz Jankowski

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 7.40

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Jak bezpiecznie przetrwać burzę? Strażacy radzą, co robić

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:56
Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spodziewane są dzisiaj gwałtowne zjawiska pogodowe - burze z gradem, silne porywy wiatru, istnieje nawet prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych.
rozwiń zwiń