"Wody to nie śmietnik!". Zgłoś dzikie wysypisko albo swój pomysł na walkę ze śmieciami

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 10:21
34 tony śmieci zebrano w 2020 roku nad Zalewem Mietkowskim na Dolnym Śląsku, 32 tony odpadów wywieziono z okolic Zalewu Brodzkiego i Zalewu Wióry w województwie świętokrzyskim, półtorej tony śmieci sprzątano po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu, 4 tony zebrano tylko podczas jednej akcji sprzątania Biebrzy - setki ton śmieci lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AnnaTamila/shutterstock.com

Posłuchaj
02:46 Jedynka/Sygnały dnia - 27.10.2021 wody polskie "Wody to nie śmietnik!". Zgłoś dzikie wysypisko albo swój pomysł na walkę ze śmieciami (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- W lasach, w przydrożnych rowach, ale i w rzekach - nad brzegami i w korytach - co roku znajdujemy coraz więcej śmieci. Niby świadomość ekologiczna, dbałość o środowisko rośnie, ale, niestety, ilość śmieci też. To są już setki ton, które zbierają nasi pracownicy z koryt rzek. Od butelek czy opakowań po chipsach, po sprzęt AGD i porzucone samochody - powiedział w Programie 1 rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów szybko pojawiają się nowe. A porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów - przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rusza z kampanią społeczną "Wody to nie śmietnik!", która ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny, ma nakłonić Polaków do tego, by nie porzucali śmieci nad wodą. W jej ramach prowadzone są działania informacyjne w telewizji, prasie i internecie. Szczegóły: www.wody.gov.pl 

Dodatkowo na adres: rzekibezsmieci@wody.gov.pl można przesłać zgłoszenie dzikiego wysypiska nad wodą lub swój pomysł, co zrobić, by śmieci nad wodą było mniej. 


Kampania społeczna: Wody to nie śmietnik! Profil: Wody Polskie


Czytaj także:


.
PAP/Maciej Zieliński

***

Specjalny cykl "Czyste wody" jest realizowany w środy i w piątki we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. W tym odcinku poruszyliśmy temat kampanii "Woda to nie śmietnik!".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej Grzegorz Jankowski

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 8.40

kk

Czytaj także

Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 21:50
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice (metodyka) stworzono efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna trzecia gatunków drzew zagrożona wyginięciem!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 20:07
Z najnowszego raportu „Stan drzew na świecie” wynika, że około jedna trzecia gatunków drzew, czyli 58 497 na całym świecie, jest zagrożona wyginięciem. Powodem – zmiany klimatu!
rozwiń zwiń